Piękno zaklęte w drewnie. Wystawa „Okna i drzwi: od nowa”

Okazuje się, że nie tylko misterna architektura czy finezyjne zdobienia mogą wzbudzać zachwyt. Gdyńska ekspozycja jest dowodem na to, że niezwykłą historię i wielkie piękno ma w sobie również stara stolarka drzwiowa i okienna. Twórcy ekspozycji zapewniają jednak, że nie chodzi im o kolekcjonowanie wyjątkowych eksponatów, a przekonanie właścicieli starych okien i drzwi, żeby zamiast je wyrzucać, poddawali je renowacji.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Na wystawę zatytułowaną „Okna i drzwi: od nowa” składają się rozmaite elementy stolarki, z których najstarsze mają już ok. 100 lat! W budynku dawnego „Baru Kaszubskiego”, który już wkrótce zostanie przekształcony w Wydział Dostępności, można oglądać powstałe w różnych okresach okna i drzwi, a także obserwować jak te obiekty zmieniają się na kolejnych etapach konserwacji.

Ekspozycja dowodzi, że nawet tak praktyczne obiekty jak okna i drzwi mają swoją historię oraz wartość artystyczną: drzewo, z których były wykonywane jest już dzisiaj praktycznie niedostępne, brakuje też rzemieślników potrafiących pracować tak jak niegdysiejsi rzemieślnicy. Na wystawie zostały również zgromadzone detale: okucia drzwiowe, szyldy, klamki oraz kolorowe szybki. Wiele z nich powstało na potrzeby konkretnego miejsca, na przykład gdyńskiej YMCA.

Wystawie towarzyszy szereg wydarzeń, które opowiadają o renowacji w sposób praktyczny. Dzięki temu wszyscy zainteresowani stolarką i jej renowacją, będą mogli spróbować swoich sił w tym fachu.

To nie pierwsza wystawa, która podkreśla wyjątkowość architektury i zabudowy w Gdyni – o ekspozycji „Szkło, metal, detal” można posłuchać tutaj.

Wystawa została zorganizowana dzięki zaangażowaniu Radka Radziejewskiego z Gdyńskich Renowacji i Mirka Studniaka z Wytwórni Pomysłów Studniak, którzy wraz z Markiem Stępą, naczelnikiem Wydziału Ochrony Dziedzictwa Urzędu Miasta Gdyni opowiedzieli w Audycjach Kulturalnych o swojej pasji i projekcie.

Piękno zaklęte w drewnie. Wystawa Okna i drzwi od nowa – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera