W 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie, warszawskie Muzeum Polin przygotowało wystawę pt. ”Wokół nas morze ognia”. To pierwsza ekspozycja, która o tamtych wydarzeniach opowiada przez pryzmat historii żydowskich cywilów.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Podczas powstania w getcie warszawskim, w labiryncie specjalnie przygotowanych bunkrów i skrytek, ukrywało się około 50 000 żydowskich cywilów. Pozostały po nich właściwie tylko słowa – spisane relacje, pamiętniki i dzienniki.
Ze strzępów historii, często ostatnich słów pisanych w panice na skrawkach papieru, gość Audycji Kulturalnych – prof. Barbara Engelking, przygotowała wystawę, która w przejmujący sposób przywraca pamięć o tamtych ludziach.
Historie 12 osób, pięciu kobiet i siedmiu mężczyzn symbolizują walkę o godność, wolność, a przede wszystkim o życie 50 000 polskich Żydów.
Wśród nich jest Hena Kuczer (dziś Krystyna Budnicka) – jedyna żyjąca bohaterka wystawy. W czasie powstania w getcie była 11-letnią dziewczynką. Na wystawie poznajemy dramatyczne losy jej rodziny, z której tylko ona przeżyła wojenną zawieruchę. Po zakończeniu akcji likwidacyjnej w getcie warszawskim, we wrześniu 1942 r. pozostała niemal rok w ukryciu. Uratowana dzięki działalności Żegoty, opiece sióstr Szarytek, a także małżeństwa Budnickich, których nazwisko przyjęła po wojnie.
W czasie audycji rozmawiamy o życiu w bunkrach, o ciągłym strachu, cierpieniu i głodzie. O strzępach życia nocą i całkowitej ciszy dnia.
Jak mówi nam prof. Barbara Engelking – „to było odwrócone życie”.
Zapraszamy do wysłuchania audycji.
Fot. Maciej Najder / kolekcja Muzeum POLIN
Wokół nas morze ognia- wystawa w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin – transkrypcja podcastu