Mistrzowie mówią: Krzysztof Jakowicz

Uważany za „skrzypcowego prawnuka” Henryka Wieniawskiego, wyróżniony przez samego Witolda Lutosławskiego, który powierzył mu polskie prawykonanie wszystkich swoich utworów skrzypcowych – profesor Krzysztof Jakowicz jest jednym z najważniejszych skrzypków w historii polskiej wiolinistyki.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Krzysztof Jakowicz nie lubi wspominać. Dla artysty najważniejsze jest to, co dzieje się tu i teraz, a jednak dla Audycji Kulturalnych robi wyjątek i zabiera słuchaczy w sentymentalną podróż pełną refleksji nad światem, życiem i sztuką.

Tytan skrzypiec, jak nazwał go recenzent The New York Times’a, opowiada o najważniejszych ludziach na jego artystycznej drodze. Nazywa ich aniołami. Ze wzruszeniem i nostalgią cytuje fraszki i wiersze, zachęcając do lektury poezji, która jest jedną z najważniejszych inspiracji artysty. Opowiada też o miłości do polskich tang i tęsknocie za swoimi rodzicami.

Choć grał koncerty w najbardziej prestiżowych salach świata, sens swojej sztuki Krzysztof Jakowicz odnajduje zupełnie gdzie indziej – w nawet najmniejszym koncercie, niezwykłym i najważniejszym w danej chwili.

W audycji nie zabrakło także opowieści o przyjaźni z Jerzym Maksymiukiem, z którym maestro zna się od 65 lat!

Gdzie w najbliższym czasie można usłyszeć Krzysztofa Jakowicza i o czym marzy artysta? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Fot. Anna Karna

Mistrzowie mówią: Krzysztof Jakowicz – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Anna Karna

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera