Dwie wystawy związane ze słynnym założycielem Muzeum Karykatury można oglądać przy ul. Koziej w Warszawie z okazji jubileuszu 45-lecia istnienia instytucji. Jedna z nich zwraca uwagę na wpływ ojca Lipińskiego, Teodora, na jego artystyczną karierę, druga przypomina o jego nieznanych pracach związanych z nurtem grafiki użytkowej.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod linkiem poniżej.
Eryk Lipiński (1908-1991) znany jest przede wszystkim jako wybitny twórca rysunków satyrycznych, karykatur, a także założyciel tygodnika „Szpilki”. Wystawa „Zrobiłem projekt. Grafika użytkowa Eryka Lipińskiego” przypomina, że jego twórczość obejmowała także plakaty, reklamy, ilustracje i okładki książek, a nawet koperty do płyt winylowych. Na ekspozycji zaprezentowano szeroki wybór plakatów ułożonych chronologicznie, co pozwala zobaczyć, jak zmieniał się jego styl, jednocześnie jak wplatał w swoje prace obowiązujące aktualnie trendy w sztuce.
Druga wystawa „Miej oko. Teodor i Eryk Lipińscy” przypomina o twórczości jego ojca, Teodora Lipińskiego oraz jej wpływie na późniejsze decyzje i wybory artystyczne Eryka. Teodor był kolekcjonerem, który z niezwykłą skrupulatnością od końca XIX tworzył kartotekę – zawierała ona portrety słynnych osób: artystów czy polityków. Ta pasja stała się podstawą zbiorów założonego w 1978r. Muzeum Karykatury. Na wystawie możemy zobaczyć m.in. zestawione ze sobą prace tworzące poczet władców Polski. Teodor tworzył realistyczne portrety, zaś Eryk – karykatury.
O pierwszej żonie Eryka Lipińskiego, Annie Gosławskiej-Lipińskiej można dowiedzieć się więcej z książki „Ha-Ga. Obrazki z życia”. Rozmowę z jej autorką, Agatą Napiórską znajdziecie na naszej stronie.
Wystawy można oglądać w Muzeum Karykatury od 1 kwietnia do 18 czerwca 2023 r.
Więcej o wystawach, a także twórczości Lipińskiego, opowiedział w Audycjach Kulturalnych kurator, Piotr Kułak.
Zdjęcia: Muzeum Karykatury
Nieznana strona twórczości Eryka Lipińskiego w Muzeum Karykatury – transkrypcja podcastu