Po blisko 80 latach, w grudniu 2022 roku w rodzinnych zbiorach Zbigniewa Leszka Grzywaczewskiego zostały odnalezione oryginalne klisze fotograficzne z powstania w getcie warszawskim. Są to zdjęcia unikatowe w skali światowej.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Zbigniew Leszek Grzywaczewski miał 23 lata, kiedy jako strażak Warszawskiej Straży Ogniowej wniósł aparat fotograficzny za mury getta i stworzył wyjątkową dokumentację zagłady Żydów. 48 zdjęć przynosi obraz wydarzeń widzianych oczami Polaka wewnątrz getta, a nie fotograficzny przekaz niemieckiej propagandy, który do tej pory był głównym dokumentem tamtych wydarzeń.
Gościem Audycji Kulturalnych jest Zuzanna Schnepf-Kołacz – jedna z kuratorek wystawy „Wokół nas morze ognia. Losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim” w muzeum POLIN. Opowiada ona o losach nieznanych do tej pory fotografii oraz o ich autorze, który do końca swojego życia nie chciał rozmawiać o tym, jak głęboką tramę zostawiły w nim 4 tygodnie służby w getcie. To również opowieść o samej wystawie, przygotowywanej z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Będzie ona otwarta do 18 kwietnia 2023 roku.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.
Zdjęcia dzięki uprzejmości muzeum POLIN.
Nieznane zdjęcia z powstania w getcie warszawskim odnalezione po 80 latach – transkrypcja podcastu