Na początku 2019 roku Narodowe Centrum Kultury opublikowało wyniki badań preferencji muzycznych polskich nastolatków. Po dwóch latach instytucja przeprowadziła podobną analizę grupy osób między 12 a 17 rokiem życia. W Audycjach Kulturalnych rozmawiamy o tym, jak zmieniły się gusta młodych słuchaczy.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Choć trudno spodziewać się muzycznej rewolucji w ciągu dwóch lat, niektóre wyniki mogą zaskakiwać. W podcaście przybliża je Antoni Głowacki z Działu Badań i Analiz Narodowego Centrum Kultury – autor najnowszego raportu. Szczególnie zainteresowały nas gatunki muzyczne najchętniej wybierane przez młodzież. W porównaniu z poprzednią serią badań, możemy zaobserwować spadek zainteresowania muzyką rap/hip-hop, a także wzrost popularności muzyki rockowej.
O możliwe przyczyny tych zjawisk pytamy dziennikarzy muzycznych – Marcina Flinta, zajmującego się od lat m.in. sceną rapową oraz Bartosza Leśniewskiego, redaktora prowadzącego kwartalnika muzycznego Lizard. Zastanawiamy się też nad obecnym modelem słuchania muzyki i towarzyszącymi mu pułapkami.
Podsumowanie badań z 2019 roku, a także raport z najnowszej analizy znajdą Państwo na stronie Narodowego Centrum Kultury.
Zainteresowanych polskim rapem zachęcamy do zapoznania się z publikacją NCK, której współautorem jest nasz rozmówca – Marcin Flint. Bezpłatny e-book „Antologii polskiego rapu” jest dostępny na stronie wydawnictwa Narodowego Centrum Kultury.
Jakiej muzyki słucha polska młodzież – transkrypcja podcastu
Fot. Pexels / domena publiczna.