Wybór prac graficzki Teresy Jakubowskiej prezentuje Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie. Dopóki galerie pozostają zamknięte, z ekspozycją możemy zapoznać się w sieci. Składają się na nią przede wszystkim czarno-białe linoryty, tworzone przez artystkę od drugiej połowy lat 50. ubiegłego wieku. W Audycjach Kulturalnych rozmawiamy z kuratorką wystawy – Karoliną Prymlewicz.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Teresa Jakubowska urodziła się w 1930 roku w Wilnie. To tam, jako dziecko podziwiała ozdobny stiuk w kościele świętych Piotra i Pawła, co w przyszłości wpłynęło na jej artystyczną manierę wypełniania całej kompozycji przedstawieniem. Studia z zakresu grafiki artystycznej ukończyła na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Już pod koniec lat 50. ukształtowała się oryginalna stylistyka jej prac, wykonywanych początkowo jako drzeworyty, a później linoryty. Liczne podróże, możliwe dzięki sprzedaży grafik, zaowocowały wieloma portretami miast i ich mieszkańców. W swoich pracach Teresa Jakubowska komentowała również siermiężną codzienność PRL-u i sytuacje egzystencjalne obecnych jej czasów.
Naszą rozmówczynią jest Karolina Prymlewicz, kuratorka wystawy „Teresa Jakubowska. Z życia wycięte”. Historyczka sztuki opowiada o stylu i ścieżkach twórczych polskiej graficzki. Jak pisze o sobie sama artystka, w jej pracach obecny był zawsze element satyry, wynikający z „krytycznego spojrzenia na rzeczywistość i ludzkie przywary”.
Wystawa potrwa do 23 maja 2021 r. Spacer online po ekspozycji jest dostępny na stronie Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego.
Fot. Teresa Jakubowska, „Ślub”, 1959, linoryt.
Reprodukcje prac Teresy Jakubowskiej oraz widoki wystawy dzięki uprzejmości muzeum.
Teresa Jabubowska. Z życia wycięte – transkrypcja podcastu