„Tkanie jest dla nas jak medytacja”. Wystawa „Sztuka Włókna”

Współczesne tkactwo to nie tylko tkaniny użytkowe, ale przede wszystkim artystyczne, nazywane także miękką rzeźbą czy tekstylnym medium. Co więcej, polscy artyści odnoszą na tym polu spore sukcesy.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Przełomowe dla tkactwa w Polsce okazały się lata 60. XX w. Artyści odrzucili wtedy wyłącznie użyteczny charakter tkaniny i skupili się na jego wartościach plastycznych. Tkactwem zajmowała się m.in. Magdalena Abakanowicz, której wystawa w Galerii Kordegarda w 1960 r. okazała się przełomowa dla całego środowiska. Dwa lata później, prace twórców z Polski podbiły Biennale w Lozannie.

O wystawie Terezy Barabasz związanej z tkaniną można posłuchać tutaj: https://audycjekulturalne.pl/eksperyment-z-tkanina/

Fascynującą właściwością tkaniny jest jej zmysłowość, a także możliwość poznawania tekstylnych prac za pomocą zmysłu dotyku. Tkanina towarzyszy ludzkiemu ciału od narodzin do śmierci.

Przegląd współczesnych prac związanych z tkaniną można oglądać w Domu Artysty Plastyka do 31.05.2022 r. Na wystawie „Sztuka Włókna” zaprezentowane zostały prace 65 artystów. Korzystają z najróżniejszych materiałów: czerpanego i gazetowego papieru, lnu, bawełny a nawet – obierek warzyw.

O trendach we współczesnym tkactwie a także o tym co daje i wyróżnia tworzenie w tkaninie, opowiada kuratorka wystawy, Joanna Lohn- Zając, przewodnicząca Sekcji Tkaniny Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków (OWZPAP).

Zdjęcia dzięki uprzejmości OWZPAP.

„Tkanie jest dla nas jak medytacja”. Wystawa „Sztuka Włókna” – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera