Od miniaturowych szkiców po monumentalne projekty witraży – w sumie blisko 500 eksponatów prezentowanych jest na wystawie zatytułowanej Wyspiański, którą oglądać można w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie do 20 stycznia 2019.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Jest to największa wystawa artysty: malarza, grafika, poety, dramatopisarza, scenografa, reformatora teatru, a nawet projektanta wnętrz. Wyspiański na tej wystawie to artysta totalny, zaś odwiedzający w specjalnie zaaranżowanych salach mogą – prawie dosłownie – wejść do jego świata.
W specjalnie zaprojektowanych wnętrzach eksponowana jest niemal cała kolekcja malarstwa portretowego i pejzażowego wykonana pastelami, projekty dekoracji kościołów i projekty kostiumów teatralnych, autorskie wydania dramatów, meble, listy, prace dobrze znane oraz nieoczywiste, a także najnowsze odkrycia naukowe badaczy twórczości Stanisława Wyspiańskiego.
Po ekspozycji oprowadzają kuratorka Magdalena Laskowska oraz Łukasz Gaweł – wicedyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie i autor biografii artysty Wyspiański, na chęciach mi nie braknie…
Aby urozmaicić wystawę, czterokrotnie w tym roku pojawią się na niej obiekty z kolekcji obcych, w tym bardzo rzadko pokazywane. Od 15. marca do 13. maja w ramach projektu „Wyspiański Aneks” można oglądać dwa pastelowe portrety Zofii i Marii Pareńskich – pierwowzorów sympatycznych panien z „Wesela”.
Gmach Główny Muzeum Narodowego, w którym prezentowana jest ekspozycja, jest pierwszym z dziewiętnastu punktów na nowoutworzonym krakowskim Szlaku Wyspiańskiego.
Zapraszamy do dźwiekowego spaceru po wystawie w towarzystwie dziennikarki Audycji Kulturalnych – Doroty Kołodziejczyk.
Wyspiański w Muzeum Narodowym w Krakowie – transkrypcja podcastu