Album „Vera to ja” jest spojrzeniem artystek w stronę ludowej mądrości i tradycyjnych dźwięków. To opisana przez Renatę Przemyk historia kobiet: ich dojrzewania, trudnych doświadczeń i emocjonalnych wyzwań. W tle elektroniczne sample przenikają się z instrumentami etnicznymi, tworząc poruszającą i zapadającą w pamięć całość.
VERA TO JA jest autorskim projektem etnicznym, składającym z trzynastu utworów inspirowanych naturą kobiety. Wszystkie teksty na płycie napisała inicjatorka projektu, Renata Przemyk. Zawarte w piosenkach słowa opisują życie zgodne z naturą, a trudne tematy opowiedziane w zwyczajny sposób odczarowują wielopokoleniowe tabu. Brzmią one także w przyśpiewkach ludowych, których wydźwięk bywa gorzki.
Instrumenty etniczne współgrają z elektroniką. W ten sposób dokonuje się połączenie „starego” z „nowym”. Za tradycyjne brzmienia odpowiada Tomasz Drozdek, uznany kolekcjoner rzadkich instrumentów, pochodzących z różnych stron świata. Mieszankę różnorodnych dźwięków uzupełnia biały śpiew, który swą siłą podkreśla teksty napisane przez Renatę Przemyk.
O białym śpiewie opowiedziały w Audycjach Kulturalnych wokalistki z zespołu „Z lasu”.
Gościem specjalnym projektu jest polsko-ukraiński duet Dagadana, obecny na scenie muzycznej już od ponad 15 lat. O jednej z płyt duetu można posłuchać w Audycjach Kulturalnych.
„Vera to ja” jest dwunastym solowym albumem Renaty Przemyk – artystki, która debiutowała w 1989 r. z awangardowym zespołem „Ya Honza”. W czasie swojej kariery sięgała po bardzo zróżnicowany repertuar: zarówno romantyczne ballady i poezję śpiewaną, jak i po ostrzejsze rockowe brzmienia.
O projekcie i albumie „Vera to ja” opowiada Renata Przemyk.
Zdjęcia: No lekko/ fot. Anna Powierża