„To historia blizn” – wspólny projekt Renaty Przemyk i duetu Dagadana

Album „Vera to ja” jest spojrzeniem artystek w stronę ludowej mądrości i tradycyjnych dźwięków. To opisana przez Renatę Przemyk historia kobiet: ich dojrzewania, trudnych doświadczeń i emocjonalnych wyzwań. W tle elektroniczne sample przenikają się z instrumentami etnicznymi, tworząc poruszającą i zapadającą w pamięć całość.

VERA TO JA jest autorskim projektem etnicznym, składającym z trzynastu utworów inspirowanych naturą kobiety. Wszystkie teksty na płycie napisała inicjatorka projektu, Renata Przemyk. Zawarte w piosenkach słowa opisują życie zgodne z naturą, a trudne tematy opowiedziane w zwyczajny sposób odczarowują wielopokoleniowe tabu. Brzmią one także w przyśpiewkach ludowych, których wydźwięk bywa gorzki.

Instrumenty etniczne współgrają z elektroniką. W ten sposób dokonuje się połączenie „starego” z „nowym”. Za tradycyjne brzmienia odpowiada Tomasz Drozdek, uznany kolekcjoner rzadkich instrumentów, pochodzących z różnych stron świata. Mieszankę różnorodnych dźwięków uzupełnia biały śpiew, który swą siłą podkreśla teksty napisane przez Renatę Przemyk.

O białym śpiewie opowiedziały w Audycjach Kulturalnych wokalistki z zespołu „Z lasu”.

Gościem specjalnym projektu jest polsko-ukraiński duet Dagadana, obecny na scenie muzycznej już od ponad 15 lat. O jednej z płyt duetu można posłuchać w Audycjach Kulturalnych.

„Vera to ja” jest dwunastym solowym albumem Renaty Przemyk – artystki, która debiutowała w 1989 r. z awangardowym zespołem „Ya Honza”. W czasie swojej kariery sięgała po bardzo zróżnicowany repertuar: zarówno romantyczne ballady i poezję śpiewaną, jak i po ostrzejsze rockowe brzmienia.

O projekcie i albumie „Vera to ja” opowiada Renata Przemyk.

Zdjęcia: No lekko/ fot. Anna Powierża

 

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera