System wczesnego ostrzegania

Do 26 maja Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie prezentuje wystawę, na której punktem wyjścia są prace Rajmunda Ziemskiego (1930-2005). Jego obrazy z cyklów „Ptaki” i „Pejzaże” zostały zestawione z pracami współczesnych artystów. Wystawa skupia się na współistnieniu ludzi i ptaków.

O tym, co zobaczymy na ekspozycji rozmawiamy z Dianą Lelonek – artystką wizualną i kuratorką wystawy „System wczesnego ostrzegania”. Rajmund Ziemski uważał, że rolą artystek i artystów jest „ostrzegać”. W jego twórczości wyczuwamy niepokój i lęki, związane m.in. z widmem wojny nuklearnej. Jednocześnie Ziemski fascynował się światem ptaków – współdzielił nawet przestrzeń swojej pracowni i swojego życia z kanarkiem. Te dwa wątki splatają się na wystawie, na której poruszone zostały tematy wymierania, współistnienia ptaków i ludzi oraz strategii przetrwania.

Obok obrazów Rajmunda Ziemskiego zobaczą Państwo prace Matthiasa Garffa, Joanny Rajkowskiej, Anny Siekierskiej, Bartka Zalewskiego, Weroniki Zalewskiej i Zoe (Małgorzaty Gurowskiej i Agaty Szydłowskiej). Kuratorką jest Diana Lelonek we współpracy z Joanną Kanią i Katarzyną Ziemską. Wystawę można oglądać do 26 maja 2024 roku.

Zdjęcia prac dzięki uprzejmości ASP.

Fot. Bartosz Zalewski, „Póki kanarek śpiewa, jesteśmy bezpieczni”

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera