Wschód Kultury w Białymstoku

Polacy, Rosjanie, Białorusini, Tatarzy, Ukraińcy, Litwini, Żydzi i Niemcy od wieków budowali wielokulturowość Podlasia. Echa tej koegzystencji prezentuje trzecia odsłona festiwalu Wschód Kultury.

Po Rzeszowie i Lublinie przyszedł w końcu czas na Białystok. W ostatni weekend wakacji warto zaplanować wycieczkę na wschód. W stolicy Podlasia festiwal odbywa się pod hasłem Inny Wymiar. Szereg atrakcji przybliży uczestnikom muzykę, film, sztukę, teatr i modę ze wschodniej i południowej Europy oraz pogranicza euroazjatyckiego, ale też bogatą, wielokulturową historię tej części Polski. Współorganizatorem wydarzenia jest Narodowe Centrum Kultury.

Podczas festiwalu na scenach rozmieszczonych w całym mieście zaprezentują się między innymi gruzińskie kobiece Trio Mandili, zespół A-WA, w którego skład wchodzą trzy siostry z Izraela, rosyjska formacja Oligarhk łącząca prawosławny chorał z folkiem i mroczną elektroniką, Ola Bilińska z polsko-litewskim projektem „Studnia”, grupa The Ufoslavians ze Słowenii, Warsaw Afrobeat Orchestra oraz kwartet T’ien Lai w składzie Łukasz Jędrzejczak, Kuba Ziołek, Rafał Kołacki i Mikołaj Zieliński.

Inny Wymiar Filmu to pokaz odrestaurowanego ormiańskiego filmu „Zare” z 1926 roku, któremu towarzyszyć będzie muzyka wykonywana na żywo przez producenta i kompozytora Bei Ru.

Na podlaskim festiwalu nie zabraknie też spotkań ze sztuką. Podczas imprezy odbędą się wernisaże wystaw ukraińskiego kolektywu artystycznego Open Group „Ze względu na okoliczności” oraz fotografii Davita Hakobyana „Historie z podróży”. Trudne momenty przeszłości Białegostoku przypomni wystawa „Sąsiedzi wyjechali do Treblinki”, a okazją do rozmowy o napięciach granicznych będzie spotkanie wokół wystawy „Uwaga! Granica”.

Organizatorzy zapraszają także na spektakle teatralne, pokaz mody, potańcówki, prezentacje kulinarne oraz warsztaty rodzinne. Festiwal Wschód Kultury / Inny Wymiar w Białymstoku rozpocznie się 31 sierpnia i potrwa do 3 września. Szczegółowy program znajduje się na stronie internetowej Białostockiego Ośrodka Kultury – www.bok.bialystok.pl.

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera