Wieki średnie w sieci. Oprowadzanie

Sala muzealna, na jej końcu stoi tryptyk, przedstawiający motywy religijne, do niego prowadzi szpaler rzeźb świętych. Po środku sali znajdują się rzeźby zwierząt, nad nimi wisi rzeźba ukrzyżowanego Jezusa.

Piękna Madonna z Wrocławia, Poliptyk z Jednorożcem czy Ołtarz z Pruszcza Gdańskiego – to tylko niektóre eksponaty, które można zobaczyć w Galerii Sztuki Średniowiecznej w Muzeum Narodowym w Warszawie. Zapraszamy na oprowadzanie po zbiorach galerii. Opowie o nich kustosz Zofia Herman.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Powszechna wiedza o sztuce średniowiecza nie jest zbyt obszerna. A to ciągle jeden z najbardziej tajemniczych okresów w dziejach. Poszerzać swoje horyzonty w tym zakresie tym bardziej warto w czasie Wielkiego Tygodnia. Średniowiecze to bowiem czas kultu Boga, któremu służyła sztuka. Kultura wieków średnich jest oparta na wierze, jednak artyści wyodrębniali swoje dzieła i wyznaczali trendy. Każda kolejna sala w galerii, po której oprowadza Zofia Herman, jest tego dowodem.

W rozmowie prześledzą Państwo głównie obiekty z XIV i XV w. pochodzące z różnych regionów Polski. Nie zabraknie jednak nawiązań do sztuki w Europie. To dzieła, które pierwotnie były prezentowane w kościołach. Teraz trafiły do sali, której przestrzeń odpowiada pojęciu sztuki w dzisiejszym znaczeniu.

O Galerii Sztuki Średniowiecznej Muzeum Narodowego w Warszawie poczytają Państwo tutaj. 

A więcej wirtualnych spacerów po muzealnych wystawach niebawem w Audycjach Kulturalnych.

Zamieszczona fotografia pochodzi z materiałów prasowych MNW. Autorem zdjęcia jest Bartosz Bajerski.

Wieki średnie w sieci. Oprowadzanie – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Katarzyna Oklińska

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera