Wieki średnie w sieci. Oprowadzanie

Piękna Madonna z Wrocławia, Poliptyk z Jednorożcem czy Ołtarz z Pruszcza Gdańskiego – to tylko niektóre eksponaty, które można zobaczyć w Galerii Sztuki Średniowiecznej w Muzeum Narodowym w Warszawie. Zapraszamy na oprowadzanie po zbiorach galerii. Opowie o nich kustosz Zofia Herman.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Powszechna wiedza o sztuce średniowiecza nie jest zbyt obszerna. A to ciągle jeden z najbardziej tajemniczych okresów w dziejach. Poszerzać swoje horyzonty w tym zakresie tym bardziej warto w czasie Wielkiego Tygodnia. Średniowiecze to bowiem czas kultu Boga, któremu służyła sztuka. Kultura wieków średnich jest oparta na wierze, jednak artyści wyodrębniali swoje dzieła i wyznaczali trendy. Każda kolejna sala w galerii, po której oprowadza Zofia Herman, jest tego dowodem.

W rozmowie prześledzą Państwo głównie obiekty z XIV i XV w. pochodzące z różnych regionów Polski. Nie zabraknie jednak nawiązań do sztuki w Europie. To dzieła, które pierwotnie były prezentowane w kościołach. Teraz trafiły do sali, której przestrzeń odpowiada pojęciu sztuki w dzisiejszym znaczeniu.

O Galerii Sztuki Średniowiecznej Muzeum Narodowego w Warszawie poczytają Państwo tutaj. 

A więcej wirtualnych spacerów po muzealnych wystawach niebawem w Audycjach Kulturalnych.

Zamieszczona fotografia pochodzi z materiałów prasowych MNW. Autorem zdjęcia jest Bartosz Bajerski.

Wieki średnie w sieci. Oprowadzanie – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się do Newslettera