Tradycje świąteczne na polskiej wsi

Podłaźniczka, wróżby, oczekiwanie na dusze przodków – to tylko niektóre zwyczaje świąteczne, które są związane z okresem Bożego Narodzenia na polskiej wsi.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Dzień wigilii na polskiej wsi był momentem szczególnym. Wstrzymywano się od wszelkich prac fizycznych, nie kłócono się, ponieważ wierzono, że może mieć to wpływ na nadchodzący rok. Boże Narodzenie wpisywało się w czas przesilenia i oznaczało początek czegoś nowego. Wróżby, które wtedy robiono, dotyczyły głównie spraw sercowych i pogody (co wiązało się z urodzajem lub jego brakiem). Pod sufitem wisiała podłaźniczka, będąca pierwotną wersją choinki. Kolacja wigilijna była wyjątkowa, ponieważ starano się jeść obficie i podawać potrawy, które w ciągu pozostałej części roku, nie znajdują się stole.

Więcej na temat wigilijnych zwyczajów polskiej wsi opowiedziała Małgorzata Kunecka z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

Zachęcamy Państwa do wysłuchania rozmowy z dr. Jackiem Jackowskim o historii polskich kolęd i pastorałek oraz wywiadu z prof. Jarosławem Dumanowskim, który opowiedział o dawnych potrawach wigilijnych.

Fot. polona.pl

Tradycje świąteczne na polskiej wsi – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Natalia Ryba

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera