Książka napisana przez córkę artystów przybliża życie i twórczość słynnych polskich ilustratorów, których prace znają całe pokolenia czytelników. Przypomina, że przygotowywali także poruszające i nagradzane na świecie plakaty i należeli do barwnego artystycznego świata PRL.
Janusz Stanny i Teresa Wilbik przez całe życie związani byli z Warszawą. Dzielili także dziecięce, wojenne doświadczenia – oba te motywy pojawiały się w ich twórczości. Artyści związani byli z warszawską Akademią Sztuk Pięknych. Wilbik, zakochana w kolorze i renesansowych motywach była absolwentką malarstwa, z kolei Stanny ukończył grafikę w pracowni Henryka Tomaszewskiego.
Stanny przez lata pracował u boku legendy ilustracji – Jana Marcina Szancera. Więcej o poświęconej mu wystawie można dowiedzieć się z rozmowy w Audycjach Kulturalnych.
Ilustracje Stannego zdobiły m.in. wydanie „Baśni” Hansa Christiana Andersena, „Bajek” La Fontaine’a, a nawet „Pana Tadeusza”. Sam także był autorem książek, chociażby „O malarzu rudym jak cegła”. Ilustracje Teresy Wilbik pamiętają zapewne miłośnicy „Pana Samochodzika” Zbigniewa Nienackiego, wierszy Jana Brzechwy czy Wandy Chotomskiej. Dla przyjemności malowała kwiaty, które kupowała na pobliskiej Hali Mirowskiej.
O sekretach ilustracji książek dla najmłodszych, rozmawialiśmy w Audycjach Kulturalnych z Marianną Oklejak.
Para ilustratorów zwiedziła niemal całą Europę, często podróżując z przyjaciółmi. Nad jezioro Como do Włoch wybrali się, by odebrać nagrodę przyznaną Januszowi Stannemu za plakat promujący ten region. W Warszawie najlepiej czuli się w swojej pracowni przy ówczesnej ulicy Marchlewskiego (dzisiaj – Al. Jana Pawła II). Ukochana antresola odwiedzana była przez licznych gości, którzy tłumnie bawili się na urządzanych tam potańcówkach. Dziś wpisana jest na listę stołecznych pracowni artystycznych.
O książce „Teresa Wilbik i Janusz Stanny w królestwie ilustracji” opowiedziała w Audycjach Kulturalnych jej autorka – prof. Katarzyna Stanny, córka artystów, ilustratorka związana z ASP w Warszawie, Polską Akademią Nauk, współpracująca z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zdjęcia dzięki uprzejmości Państwowego Instytutu Wydawniczego.