Jan Marcin Szancer – „Król Ilustratorów”

Jan Marcin Szancer – jeden z najwybitniejszych polskich rysowników XX wieku, grafik, scenograf, kostiumograf, profesor warszawskiej ASP, twórca ilustracji do około 300 książek, które ukształtowały wyobraźnię kilku pokoleń Polaków. 12 listopada 2022 roku przypada 120. rocznica urodzin artysty.

O Janie Szancerze rozmawiamy z Jiwone Lee, polonistką, historykiem sztuki, kuratorką wystawy, pt.” Mistrzowie Polskiej Ilustracji”, którą Instytut Adama Mickiewicza przygotował w Bibliotece Książki Obrazkowej w Suncheon w Korei Południowej.

Koreańska ekspozycja to największa prezentacja polskiej ilustracji za granicą i jednocześnie pierwsza wystawa prezentująca historię rodzimej ilustracji poza Europą.

Jiwone Lee opowiada o ogromnym zainteresowaniu polską książką ilustrowaną w Korei Południowej, o emocjach jakie wzbudza pokaz a także o tym, jak Koreańczycy odbierają twórczość polskich ilustratorów.

Rozmawiamy o pracach, Jana Marcina Szancera, które kuratorka wybrała na wystawę i o prywatnej fascynacji szancerowską ilustracją.

Od kwietnia do czerwca 2023 roku wystawę będzie można obejrzeć także w Galerii Albus w Seulu.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

 

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Anna Karna

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera