Raz w tygodniu zmodernizowane targowisko w Brwinowie zmienia się w centrum sztuki lalkarskiej. W niedzielne popołudnia występują tam teatry lalkowe z całej Polski. Mimo nietypowej scenerii, ich występy regularnie przyciągają ponad setkę widzów.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Scenę Letnią dla Dzieci im. Jadwigi Warnkówny powołało do życia Stowarzyszenie Teatr na Pustej Podłodze im. Tadeusza Łomnickiego w Brwinowie. Jako że w mieście nie ma sali teatralnej, swoje spektakle wystawiali m.in w Instytucie Teatralnym czy w lokalnych remizach strażackich. Impulsem do zaaranżowania plenerowego teatru, była modernizacja miejskiego targowiska, które zapewnia warunki odpowiednie do wystawiania spektakli.
Lalkarze zjeżdżają do Brwinowa z różnych zakątków kraju – m.in. z Wrocławia, Rzeszowa czy Krakowa. Artyści deklarują, że w zaimprowizowanej, nietypowej scenie odnajdują się wspaniale, czego dowodem może być zarówno frekwencja – ok. 100-150 dzieci na spektaklu, jak i żywiołowe reakcje publiczności.
Więcej o teatrze lalkowym i rodzajach lalek można dowiedzieć się słuchając naszego podcastu „Jawajka, pacynka czy marionetka? Teatr lalek w Muzeum Śląskim”. Lalkom była także poświęcona jedna z wystaw w Zachęcie „Lalki: teatr, film, polityka – wystawa w Zachęcie”.
Oprócz spektakli, na targowisku wyświetlane są filmy prezentujące sylwetki znanych mieszkańców Brwinowa – m.in. Władysława Kowalskiego, Stanisława Rumianka czy Stanisława Kiedrzyńskiego.
Spiritus movens Sceny Letniej dla Dzieci jest reżyser teatralny i założyciel Stowarzyszenia Teatr na Pustej Podłodze, Waldemar Matuszewski. W Audycjach Kulturalnych opowiada o fascynacji lalkami, tworzeniu sceny w niewielkiej miejscowości i planach na przyszłość.
Zdjęcia dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Teatr na Pustej Podłodze / fot. Paweł Remez.
„Teatr można robić wszędzie”. Drugi sezon Sceny Letniej w Brwinowie – transkrypcja podcastu