„Teatr można robić wszędzie”. Drugi sezon Sceny Letniej w BrwinowieRaz w tygodniu zmodernizowane targowisko w Brwinowie zmienia się w centrum sztuki lalkarskiej. W niedzielne popołudnia występują tam teatry lalkowe z całej Polski. Mimo nietypowej scenerii, ich występy regularnie przyciągają ponad setkę widzów.

Scenę Letnią dla Dzieci im. Jadwigi Warnkówny powołało do życia Stowarzyszenie Teatr na Pustej Podłodze im. Tadeusza Łomnickiego w Brwinowie. Jako że w mieście nie ma sali teatralnej, swoje spektakle wystawiali m.in w Instytucie Teatralnym czy w lokalnych remizach strażackich. Impulsem do zaaranżowania plenerowego teatru, była modernizacja miejskiego targowiska, które zapewnia warunki odpowiednie do wystawiania spektakli.

Lalkarze zjeżdżają do Brwinowa z różnych zakątków kraju – m.in. z Wrocławia, Rzeszowa czy Krakowa. Artyści deklarują, że w zaimprowizowanej, nietypowej scenie odnajdują się wspaniale, czego dowodem może być zarówno frekwencja – ok. 100-150 dzieci na spektaklu, jak i żywiołowe reakcje publiczności.

Więcej o teatrze lalkowym i rodzajach lalek można dowiedzieć się słuchając naszego podcastu „Jawajka, pacynka czy marionetka? Teatr lalek w Muzeum Śląskim”. Lalkom była także poświęcona jedna z wystaw w Zachęcie „Lalki: teatr, film, polityka – wystawa w Zachęcie”.

Oprócz spektakli, na targowisku wyświetlane są filmy prezentujące sylwetki znanych mieszkańców Brwinowa – m.in. Władysława Kowalskiego, Stanisława Rumianka czy Stanisława Kiedrzyńskiego.

Spiritus movens Sceny Letniej dla Dzieci jest reżyser teatralny i założyciel Stowarzyszenia Teatr na Pustej Podłodze, Waldemar Matuszewski. W Audycjach Kulturalnych opowiada o fascynacji lalkami, tworzeniu sceny w niewielkiej miejscowości i planach na przyszłość.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Teatr na Pustej Podłodze / fot. Paweł Remez.

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera