Sztuka w kulturze nadzoru

Pierwszy tegoroczny numer kwartalnika „Kultura współczesna” poświęcony jest obrazom wykluczenia i reżimom kultury wizualnej. W podcaście rozmawiamy z prof. Jackiem Zydorowiczem, autorem artykułu przybliżającego temat wykorzystania obrazów monitoringu wizualnego przez artystów.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

„Pomimo wieków doskonalenia technik nadzorczych wciąż towarzyszy nam z jednej strony chęć ich oswojenia, a z drugiej niepokój płynący głównie z asymetrii relacji patrzący – oglądany” – czytamy w artykule zatytułowanym „Monitoring na celowniku. Sztuka w kulturze nadzoru”. Temat nadzoru wizualnego niejednokrotnie podejmują artyści. W audycji usłyszą Państwo o działaniach Manu Luksch, Juliusa von Bismarcka czy Jill Magid.

Jak zwraca uwagę prof. Jacek Zydorowicz, artyści prezentują różnorodne postawy wobec tego tematu. Nie zawsze kontestują – czasem wykorzystują narzędzia wizualnej inwigilacji do działania w obronie praw człowieka. Przykładem może być kolektyw Forensic Architecture, o którym usłyszą Państwo więcej w podcaście.

Artykuł ukazał się w numerze 1/2023 kwartalnika „Kultura współczesna”.

Sztuka w kulturze nadzoru – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera