Okres międzywojenny odznaczał się dynamizmem i różnorodnością w polskiej sztuce. Wybrane dzieła oraz techniki ich wykonania prezentuje pierwsza pozycja z cyklu „20 lat XX wieku”. Wydawcą serii jest Narodowe Centrum Kultury. O duchu epoki i okolicznościach zachodzących przemian rozmawiamy dziś z autorką książki – dr Katarzyną Nowakowską-Sito.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Od rozwoju plakatu i reklamy przez awangardę, po niewielkie, funkcjonalne meble. Czas międzywojenny obfitował w nowości na polu kultury i sztuki. W kolejnych rozdziałach książki „Sztuka dwudziestolecia. Formy i konteksty” dr Katarzyna Nowakowska-Sito przybliża koncepcje artystyczne, które rozwinęły się w tym okresie. Publikacja, wzbogacona ilustracjami autorstwa Ryszarda Kajzera, to pierwszy tom z serii „20 lat XX wieku”.
W naszym podcaście autorka zwraca uwagę na użytkowy wymiar sztuki i kontekst zachodzących wówczas zmian. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o epoce, w której ścierały się ze sobą różnorodne koncepcje, a warunki kulturowo-gospodarcze doprowadziły twórców do nowych rozwiązań.
Książka „Sztuka dwudziestolecia. Formy i konteksty” jest dostępna w księgarni Narodowego Centrum Kultury.
fot. Marianna Kulesza / NCK
Wybrane fotografie z książki dzięki uprzejmości autorki.
Sztuka dwudziestolecia. Formy i konteksty – transkrypcja podcastu