Kilkadziesiąt miejsc związanych z tym gatunkiem muzyki można znaleźć na mapie, będącej elementem unikatowego projektu „Szlak Śląskiego Bluesa”. Więcej o tym, jak rodziła się miłość do bluesa w tym regionie można dowiedzieć się z książki „Szlak Śląskiego Bluesa czyli schodkami w dół”, w której zebrano wspomnienia legendarnych bluesmanów.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Katowice otrzymały w 2015 r. tytuł Miasto Muzyki UNESCO. Było to pierwsze miasto, w którym można było studiować muzykę jazzową. To właśnie tu, za sprawą takich zespołów jak Kaliber 44 rodził się polski hip-hop. Z miastem związani są wybitni kompozytorzy tacy jak Henryk Mikołaj Górecki czy Wojciech Kilar. Jednak warto pamiętać, że w Katowicach od lat 60. trwa ogromna miłość do bluesa.
Na mapie tworzącej „Szlak Śląskiego Bluesa” możemy znaleźć kilkadziesiąt klubów bluesowych, w których przez lata odbywały się koncerty, powstawały legendarne utwory i tworzyły przyjaźnie na całe życie. Opowiadali o tym sami bluesmani, a ich wspomnienia zostały spisane w książce „Szlak Śląskiego Bluesa czyli schodkami w dół”.
Można się z niej dowiedzieć m.in. gdzie powstał pomysł założenia zespołu Dżem, z którego klubu uciekł Lemmy Kilmister i kto dał pierwszą harmonijkę Irkowi Dudkowi. To historie opowiadane przez członków Dżemu, SBB, Perfectu czy Lady Pank, a także właścicieli klubów.
O „Szlaku Śląskiego Bluesa” oraz towarzyszącej mu książce opowiedział w Audycjach Kulturalnych inicjator obu projektów, Wojciech Mirek.
Zdjęcie – dzięki uprzejmości W. Mirka
„…schodkami w dół”, czyli fenomen bluesa na Śląsku – transkrypcja podcastu