Przedwojenna kolekcja Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych

Historia i katalog zbiorów jednej z najważniejszych instytucji artystycznych w dziejach Polski doczekały się publikacji. W podcaście rozmawiamy o pracach nad książką, która jako pierwsza prezentuje przedwojenną kolekcję Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Instytucja powołana do życia w 1860 roku miała popularyzować sztukę i wspomagać artystów. Jak podkreśla w audycji autor publikacji, Roman Olkowski, TZSP powstało w trakcie zaborów, a jego celem było propagowanie polskiej sztuki. Dzieje instytucji znajdujemy w pierwszym tomie wydawnictwa zatytułowanego „Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie (1860–1940, 1948). Zarys historyczny i katalog zbiorów”. W dwóch kolejnych zebrano ponad 900 pozycji z kolekcji, spośród których około 1/3 jest uznawana za straty wojenne. Z podcastu dowiedzą się Państwo, co działo się ze zbiorami w czasi wojny i w jaki sposób przebiegały prace nad rekonstrukcją katalogu przedwojennej kolekcji.

Naszym gościem jest również Ewa Witkowska z Wydziału ds. Restytucji Dóbr Kultury w Departamencie Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych MKDNiS – wydawcy publikacji. Z rozmowy dowiedzą się Państwo m.in. na czym w praktyce polega restytucja dóbr kultury, a także poznacie historie stojące za odzyskaniem dzieł z kolekcji TZSP, które niedawno powróciły do macierzystych zbiorów. Zapraszamy do słuchania!

W ramach cyklu wystaw „Utracone / Odzyskane”, współorganizowanego przez Narodowe Centrum Kultury i Departament Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych MKDNiS, prezentowane są odzyskane straty wojenne. Dotąd w przestrzeni Kordegardy. Galerii Narodowego Centrum Kultury publiczność mogła zobaczyć płótna Francesco Guardiego, Anny Bilińskiej, Aleksandra Gierymskiego, Marcina Zaleskiego, a także popiersie „Diany” Jean-Antoine’a Houdona. O tych szczególnych wystawach rozmawialiśmy w Audycjach Kulturalnych:

Utracone-odzyskane dzieła sztuki – Karina Chabowska
Diana dłuta Jean-Antoine’a Houdona w Kordegardzie
Obraz Marcina Zaleskiego na wystawie z cyklu Utracone / Odzyskane

Fot. Danuta Matloch / MKDNiS

Przedwojenna kolekcja Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych – transkrypcja podcastu

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera