Praga lat 70. Fotografie Alberta Krystyniaka

Codzienność praskich podwórek i zmieniający się krajobraz dzielnicy to tematy wystawy fotografii sprzed półwiecza. W Muzeum Warszawskiej Pragi znalazły się prace Alberta Krystyniaka, uważnego obserwatora, który odwiedzał dzielnicę z aparatem między 1973 a 1976 rokiem.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Artysta plastyk, ceramik i pedagog z prawniczym wykształceniem – Albert Krystyniak. Swoje dzieciństwo spędził przy ul. Ząbkowskiej. Po latach wracał na Pragę, by dokumentować życie jej mieszkańców i dynamiczne przemiany praskiej zabudowy. Jak zaznacza kurator ekspozycji, Adam Lisiecki, Krystyniak miał „umiejętność znalezienia się w danej przestrzeni”. To dzięki temu jego fotografie scen rodzajowych ze szczegółami oddają codzienne życie prażan.

Zdjęcia, które znalazły się na wystawie, dotykają wielu wątków rzeczywistości lat 70. To przede wszystkim kontrasty architektoniczne, związane z licznymi inwestycjami prowadzonymi w tamtym okresie. Zacienione kamieniczne podwórka są przedstawione na tle powstających wielokondygnacyjnych budynków mieszkalnych. Dzięki fotografiom Alberta Krystyniaka możemy „podglądać” ich mieszkańców. Więcej o wystawie i praskich realiach usłyszą Państwo w podcaście, zapraszamy do słuchania!

Wystawa jest dostępna do 24 października 2021 roku.

Na zdjęciu Bazar Różyckiego fot. Albert Krystyniak. Fotografie dzięki uprzejmości Muzeum Warszawskiej Pragi.

Praga lat 70. Fotografie Alberta Krystyniaka – transkrypcja podcastu

 

„Praga lat 70. Fotografie Alberta Krystyniaka” – plakat do wystawy

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera