„Kolekcjoner przeszłości” – poznańska historia Ryszarda Kai

Artysta, któremu największą rozpoznawalność przyniosła seria plakatów „Polska”, przez lata prowadził dziennik. Dokumentował w nim swoją codzienność. Znajdziemy w nim m.in. kolaże, bilety, opakowania i pieczątki. Na wystawie prezentowanej w Poznaniu można zobaczyć 200 kartek z kalendarza Ryszarda Kai, związanych ze stolicą Wielkopolski.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Ryszard Kaja (1962-2019) był malarzem, grafikiem, plakacistą i scenografem. Przez wiele lat zajmował się scenografią teatralną m.in. w teatrach i operach w Łodzi, Szczecinie i Poznaniu. Po kilkudziesięciu latach sam zrezygnował z tej formy tworzenia, twierdząc, że popadł w rutynę i nie tworzy już nowych projektów.

W 2012 r. na zamówienie Galerii Polskiego Plakatu we Wrocławiu zaczął tworzyć plakaty składające się na cykl „Polska”. W ten sposób przywrócił świetność nieco zapomnianemu gatunkowi, jakim jest plakat turystyczny. Styl Kai był bardzo charakterystyczny. Symbolicznie prezentował konkretne polskie miejsca, miasta i regiony, najczęściej te, do których miał osobisty stosunek.

Więcej o polskim plakacie można dowiedzieć się słuchając naszej rozmowy z autorami książki „Oto sztuka polskiego plakatu”.

Wystawa „Podróże małe i duże z Poznania i do Poznania. Ryszard Kaja”, którą można oglądać w Galerii Nowa Scena UAP, jest próbą spojrzenia na twórczość i życie artysty przez pryzmat prowadzonego przez niego, bardzo osobistego dziennika. Znalazły się w nim dokładne opisy dni, uszczypliwe uwagi i komentarze dotyczące miejsc i osób, a także przedmioty nawiązujące do codzienności. Twórcy wystawy zaznaczają jednak, że wystawa pozwala zaledwie zajrzeć do mikroświata Ryszarda Kai.

Patronką Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu jest Magdalena Abakanowicz – o jej życiu i twórczości można posłuchać tutaj.

Wystawę „Podróże małe i duże z Poznania i do Poznania. Ryszard Kaja” można oglądać do 31 sierpnia 2023 r. w Galerii Nowa Scena UAP (Uniwersytet im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu). Jej kuratorką jest historyczka sztuki i managerka kultury Ewelina Muraszkiewicz, która gościła w Audycjach Kulturalnych.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Uniwersytetu Artystycznego im M. Abakanowicz w Poznaniu / fot. Jadwiga Subczyńska

„Kolekcjoner przeszłości” – poznańska historia Ryszarda Kai – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera