Łukasz Ojdana: „Bardzo często podejmuję na scenie ryzyko”

W rozmowie pianista zdradza szczegóły swojego najnowszego projektu. „Wędrujący ptak” to materiał inspirowany śpiewem autentycznym z regionu Ukrainy. Na podstawie tradycyjnych pieśni w wykonaniu zespołu DREVO, powstaną improwizacje, parafrazy i zupełnie nowe kompozycje Łukasza Ojdany i Marii Ojdany. Premierowo materiał usłyszymy 27 sierpnia w Białymstoku podczas Festiwalu Wschód Kultury Inny Wymiar.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

„Wychodząc z muzyki jazzowej, mam poczucie, że korzystam z materiału, który romantycznie mnie porusza, a z drugiej strony – analitycznie jest bardzo ciekawy i podatny na dekonstrukcję” – mówi w podcaście kompozytor. Pierwsza solowa płyta Łukasza Ojdany „Kurpian Songs & Meditations” czerpała z tradycji muzyki kurpiowskiej. Tym razem artysta zinterpretuje tradycyjne ukraińskie utwory, w których pojawia się motyw ptaka. Oryginalne pieśni wykona uznany zespół z Ukrainy – DREVO, funkcjonujący od lat 70. ubiegłego wieku.

„Kluczową rolę odegrała Mariia, która w dzieciństwie zbierała te pieśni, będąc członkinią zespołu wykonującego tradycyjną ukraińską muzykę. Jeździła po miejscowościach i zapisywała, nagrywała to na dyktafon, więc wiele z tych pieśni ma dla niej sentymentalny ładunek”, dodaje twórca. Po raz pierwszy materiał zostanie wykonany w Białymstoku 27 sierpnia. „Wędrującego ptaka” będziemy mogli usłyszeć również 9 września w ramach koncertu w Kościele dolnym oo. Dominikanów na warszawskim Służewie.

fot. Maciej Moskwa

Łukasz Ojdana „Bardzo często podejmuję na scenie ryzyko” – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera