Polska nieodległa i nieoczywista

Pokonaj trasę Transsyberyjską, odkryj Amerykę, odwiedź Czechy i Bajkał. Żeby wykonać te zadania, nie trzeba przekraczać granic Polski. Jak to możliwe, wyjaśniają twórcy projektu Polska Nieodległa.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Amerykę można odwiedzić bez wizy. A nawet bez paszportu i dowodu osobistego, choć ten ostatni zawsze warto mieć przy sobie. Nie trzeba szykować się na długą podróż ani uczyć angielskiego. Wystarczy odnaleźć na mapie Polski jedną z miejscowości o tej właśnie nazwie i tam wybrać się na weekendowy wypad. Do Czech z Warszawy dojedziecie w godzinę, jeśli zamiast przekraczać południową granicę, zostaniecie w powiecie garwolińskim. Bajkał znajdziecie pod Wrocławiem, a trasę Transsyberyjską między powiatem żuromińskim i mławskim. Do odkrywania nieoczywistych miejsc w naszym kraju zachęcają członkowie Towarzystwa Krajoznawczego Krajobraz, autorzy projektu Polska Nieodległa.

Chodzi o to, żeby na luzie podejść do stulecia niepodległości Polski, bo akcja jest związana z tą rocznicą i aby spędzać czas w fajnej atmosferze ze znajomymi czy z rodziną – tłumaczy Jan Mencwel. Takie wyprawy nie wymagają poświęcenia ani zbyt wiele czasu, ani pieniędzy. W każdej części naszego kraju znajdziemy ciekawe miejsca, o których milczą popularne przewodniki. Na stronie internetowej projektu www.nieodlegla.pl znajduje się lista wyczynów, które pozwolą poznać je bliżej. I słowo „wyczyn” niech nikogo nie zniechęca, bo żeby wykonać zaproponowane przez pomysłodawców zadania, wcale nie trzeba być sportowcem. Dotarcie do najniższego punktu w Tatrach i przepłynięcie najkrótszej rzeki w Polsce nie powinno nastręczyć wielu kłopotów. Zejście do piekła i pogłaskanie niedźwiedzia brzmią nieco groźniej, ale to tylko pozory. Po osiągnięciu celu wystarczy pstryknąć sobie fotkę, najlepiej z polską flagą, i umieścić ją w mediach społecznościowych. Twórcy akcji mają nadzieję, że do 11 listopada 2018 roku każdy wyczyn zostanie zaliczony przez co najmniej jednego śmiałka. Internauci mogą też zgłaszać swoje pomysły na nieoczywiste zadania przy pomocy formularza dostępnego na stronie.

Zapraszamy do wysłuchania naszej rozmowy z Janem Mencwelem i zdobywania kolejnych celów z listy akcji Polska Nieodległa.

Polska nieodległa i nieoczywista – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dołącz do rozmowy

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera