„Mam DNA twórcy”. Bovska – rysuje

Choć Bovska znana jest przede wszystkim z charakterystycznej muzyki, to tworzy także grafiki, obrazy i kolaże. Wyraziste, ale jednocześnie bardzo intymne prace korespondują z czteroma wydanymi do tej pory płytami oraz zapowiadają nową, której premiera zaplanowana jest na początek 2023 r. Można je obejrzeć do 23 listopada w Mazowieckim Instytucie Kultury na wystawie „Bovska – rysuje”.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Bovska, czyli Magda Grabowska-Wacławek z wykształcenia jest graficzką (ukończyła warszawską Akademię Sztuk Pięknych). Jak sama mówi, rysowanie towarzyszy jej od dzieciństwa i traktuje je jako formę wyrazu – dopełnienie tego co daje jej muzyka. Tworzenie nazywa rodzajem medytacji, a także formą odbierania rzeczywistości.

Tematy które najczęściej pojawiają się na wystawie w Mazowieckim Instytucie Kultury to sylwetki kobiecego ciała oraz motywy floralne. Ważną częścią ekspozycji jest tzw. Szkicownik, który zawiera prace Bovskiej, powstałe w czasie pandemii: tworzenie było formą radzenia sobie ze zmieniającą się rzeczywistością.

Prace Artystki są bardzo przemyślane, jednocześnie nacechowane silnym ładunkiem emocjonalnym. Oprócz zaprezentowanych premierowo obrazów, ilustracji czy grafik, na wystawie pod kuratorską opieką Adriany Usarek, możemy zobaczyć projektowane przez Bovską elementy scenografii czy kostiumów.

Gościem tego odcinka Audycji Kulturalnych Narodowego Centrum Kultury, była Bovska, która opowiedziała o swojej pasji tworzenia i dzielenia się sztuką. Zdradziła także jak przebiegają prace nad jej najnowszą płytą.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Mazowieckiego Instytutu Kultury.

„Mam DNA twórcy”. Bovska – rysuje – transkrypcja podcastu

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera