Wszystkie oblicza Paderewskiego na jednej wystawie

Muzyk, polityk, celebryta, patriota, filantrop i oddany rodzine miłośnik sztuki Dalekiego Wschodu. Różne twarze Ignacego Jana Paderewskiego prezentuje nowa wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

“3xNiepodległa” – pod tym hasłem będą przebiegały obchody stulecia niepodległości Polski w Muzeum Narodowym w Warszawie. Składają się na nie trzy tematyczne wystawy. Pierwszą można oglądać od 17. lutego. – Otwieramy te obchody wystawą poświęconą ojcu polskiej niepodległości. Chcemy przypomnieć rolę jaką odegrał Paderewski w pozyskaniu dla Polski uwagi i sympatii prezydenta Woodrowa Wilsona, co doprowadziło do tego, że w jego orędziu znalazł się punkt trzynasty mówiący o tym, że po I wojnie światowej musi zostać odrodzone niepodległe państwo polskie – mówi dyrektor MNW, Agnieszka Morawińska.

Wystawa “Paderewski” prezentuje pamiątki po kompozytorze oraz kolekcje dzieł sztuki, które artysta w swoim testamencie zapisał Muzeum Narodowemu. Ułożone tematycznie przedmioty pozwalają na poznanie Paderewskiego z bardziej i mniej oczywistych stron. O ile większość Polaków pamięta, że wybitny pianista był także politykiem i premierem Rzeczypospolitej, to już nie każdy wie, że interesował się sztuką dalekowschodnią, a ze swoich wojaży przywoził na pamiątkę łyżeczki. -Mam nadzieję, że ta wystawa pozwoli przybliżyć taką ludzką stronę Paderewskiego. Pokaże go nie jako pomnik ze spiżu tylko jako fascynującą postać, która wiodła niezwykle ciekawe, momentami dramatyczne życie i przy tym wszystkim zbierała sztukę – podsumowuje kuratorka wystawy, dr Magdalena Pinker.

Wystawa “Paderewski” w Muzeum Narodowym w Warszawie będzie czynna do 20. maja. Zachęcamy do wysłuchania naszej rozmowy na jej temat.

Na zdjęciu głównym Portret Ignacego Jana Paderewskiego, 1890, Lawrence Alma-Tadema (1836–1912), fot. Krzysztof Wilczyński, dzięki uprzejmości Muzeum Narodowego w Warszawie.

Wszystkie oblicza Paderewskiego na jednej wystawie – transkrypcja podcastu

Jacek Malczewski (1854–1929)
Muzyka – tryptyk, 1906
fot. Piotr Ligier

 Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dołącz do rozmowy

1 komentarz

  1. Czy posiadacie ten materiał w języku angielskim – brytyjskim czy amerykańskim? Chcę zaprosić cudzoziemców. Tylko proszę o autentyczny, oryginalny język, a nie tłumaczenie z polskiego na polski angielski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera