O zwierzętach i ludziach – Łukasz Czajka

o zwierzętach i ludziach

Dokument „O zwierzętach i ludziach” opowiada historię Antoniny i Jana Żabińskich, którzy w czasie wojny ukrywali Żydów w warszawskim zoo. Koproducentem filmu jest Narodowe Centrum Kultury. W tym odcinku podcastu rozmawiam z reżyserem, Łukaszem Czajką.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego i jego żona uratowali około trzystu osób. Pomagali Żydom wydostać się z getta, a potem szukali im schronienia w swoim domu i na wybiegach zwierząt. „Dzicy przyjaciele” Żabińskich, jak pisała o nich Antonina, nie mieszkali już wtedy w zoo. Część zwierząt zginęła podczas bombardowań, część Niemcy wywieźli do własnych ogrodów. W dokumencie Łukasza Czajki ich los jest równie ważny, co los ludzi. Ta perspektywa pozwala spojrzeć na wojenną tragedię w nieco inny sposób.

Film „O zwierzętach i ludziach” jest misterną układanką nagrań archiwalnych, rekonstrukcji wydarzeń i wywiadów z ostatnimi żyjącymi świadkami. Muzykę napisał Marcin Masecki, gość jednego z naszych zeszłorocznych odcinków – Marcin Masecki i muzyka do filmu „Zimna wojna” . Dokument Łukasza Czajki trafił do kin 6 września.

zdjęcie: mat. pras.

O zwierzętach i ludziach – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera