Najnowsza wystawa Instytutu Teatralnego jest poświęcona wybitnej krytyczce i znawczyni teatru – Marcie Fik. Na ekspozycję składają się na m.in. wypowiedzi jej studentów, współpracowników i przyjaciół, którzy zgodnie twierdzą, że była ona nie tylko rzetelną autorką, ale także osobą o wyjątkowej wrażliwości społecznej.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Marta Fik to nie tylko autorka książek takich jak „35 sezonów”, „Kultura marcowa” czy „Kultura polska po Jałcie”, ale też niezliczonych recenzji i publikacji. Oprócz ogromnej wiedzy z zakresu kultury i teatrologii, doskonale orientowała się w rzeczywistości politycznej i społecznej, co wybrzmiewa w jej tekstach. oczekiwała Od teatru również oczekiwała adekwatnej odpowiedzi na aktualną sytuację w kraju.
Była zdecydowaną przeciwniczką teatralnych eksperymentów Adama Hanuszkiewicza (także jako dyrektora Teatru Narodowego), krytycznie oceniała twórczość Andrzeja Wajdy. Nie ulega jednak wątpliwości, że z jej recenzjami liczyli się wszyscy twórcy kultury. Dorobek Marty Fik w zakresie krytyki teatralnej jest doskonałym punktem wyjścia do dyskusji o aktualnej kondycji krytyki teatralnej w Polsce.
Marta Fik pozostała w pamięci studentów jako bardzo taktowny i wrażliwy na ich potrzeby pedagog. Trudne doświadczenia z dzieciństwa, sprawiły że była osobą o wysokich standardach moralnych, dla której ogromną wartością była odpowiedzialność.
Wystawę można bezpłatnie oglądać w Instytucie Teatralnym od 9.05 do 31.08.2022 r.
O Marcie Fik, wystawie oraz krytyce teatralnej, opowiada współkuratorka wystawy, Joanna Biernacka-Płoska.
Zdjęcia: archiwum prywatne.
„Nieustająca lekcja odpowiedzialności”. Marta Fik w Instytucie Teatralnym – transkrypcja podcastu