„Nieustająca lekcja odpowiedzialności”. Marta Fik w Instytucie Teatralnym

Najnowsza wystawa Instytutu Teatralnego jest poświęcona wybitnej krytyczce i znawczyni teatru – Marcie Fik. Na ekspozycję składają się na m.in. wypowiedzi jej studentów, współpracowników i przyjaciół, którzy zgodnie twierdzą, że była ona nie tylko rzetelną autorką, ale także osobą o wyjątkowej wrażliwości społecznej.

Marta Fik to nie tylko autorka książek takich jak „35 sezonów”, „Kultura marcowa” czy „Kultura polska po Jałcie”, ale też niezliczonych recenzji i publikacji. Oprócz ogromnej wiedzy z zakresu kultury i teatrologii, doskonale orientowała się w rzeczywistości politycznej i społecznej, co wybrzmiewa w jej tekstach. oczekiwała Od teatru również oczekiwała adekwatnej odpowiedzi na aktualną sytuację w kraju.

Była zdecydowaną przeciwniczką teatralnych eksperymentów Adama Hanuszkiewicza (także jako dyrektora Teatru Narodowego), krytycznie oceniała twórczość Andrzeja Wajdy. Nie ulega jednak wątpliwości, że z jej recenzjami liczyli się wszyscy twórcy kultury. Dorobek Marty Fik w zakresie krytyki teatralnej jest doskonałym punktem wyjścia do dyskusji o aktualnej kondycji krytyki teatralnej w Polsce.

Marta Fik pozostała w pamięci studentów jako bardzo taktowny i wrażliwy na ich potrzeby pedagog. Trudne doświadczenia z dzieciństwa, sprawiły że była osobą o wysokich standardach moralnych, dla której ogromną wartością była odpowiedzialność.

Wystawę można bezpłatnie oglądać w Instytucie Teatralnym od 9.05 do 31.08.2022 r.

O Marcie Fik, wystawie oraz krytyce teatralnej, opowiada współkuratorka wystawy, Joanna Biernacka-Płoska.

Zdjęcia: archiwum prywatne.

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera