Nie tylko Cricoland. Jaka była Warszawa w latach 90?

Ponad 1000 obiektów zgromadzonych w sześciu salach Muzeum Warszawy, ma przybliżyć odwiedzającym nastrój, jaki panował na ulicach stolicy w latach 90. Był to niezwykły czas także dla fotografów, dlatego to przez pryzmat ich prac kuratorki przywołują ducha tamtych lat. Zapraszamy na wystawę „Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90.”!

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Każdy kto zdecyduje się obejrzeć najnowszą wystawę stałą przygotowaną przez Muzeum Warszawy, doświadczy podróży w czasie. Sześć sal nawiązujących swoimi nazwami zarówno do motywów charakterystycznych dla lat 90. jak i do języka fotografii, pozwalają odkryć ostatnią dekadę XX wieku w jej rozmaitych kontekstach. Wybór zdjęć pokazuje nie tylko potransformacyjny rozkwit, boom przedsiębiorczości czy wszędobylski kicz. To także opowieść o biedzie, bezrobociu czy strajkach wylewających się na stołeczne ulice.

Lata 90. XX w. były wyjątkowym czasem dla fotografii – była to ostatnia pełna dekada fotografii analogowej, ale także moment, w którym robienie zdjęć stało się ogólnodostępne. Wydarzenia na ulicach, zniesienie cenzury oraz otwartość gazet i magazynów sprawiły, że fotoreporterzy praktycznie nie odkładali swoich aparatów.

Oprócz prac uznanych autorów takich jak m.in.: Tadeusz Rolke, Chris Niedenthal, Piotr Wójcik, Paweł Althamer, Kacper M. Krajewski, Anna Biała, Adam Marzec czy Marcel Łoziński, na wystawie oglądać można zdjęcia amatorów. Zostały one nadesłane w ramach zbiórki prowadzonej przez Muzeum Warszawy we współpracy ze Stowarzyszeniem Masław i inicjatywą „Tu było, tu stało”. Znajdziemy wśród nich kolekcję zdjęć miłośnika tramwajów, kiosków a nawet – serię fotografii słupów ogłoszeniowych, na których przyklejono plakaty zapowiadające koncert Michaela Jacksona.
O wystawie opowiedziały kuratorki: Karolina Puchała-Rojek i Julia Staniszewska.

A o tym, jaka była architektura lat 90. można dowiedzieć się słuchając podcastu o książce „Jakby luksusowo”.

Zdjęcia Stanisława Cioka, Edwarda Grochowicza i Edwarda Hartwiga: dzięki uprzejmości Muzeum Warszawy.

Nie tylko Cricoland. Jaka była Warszawa w latach 90. – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera