Złote Lwy dla „Silent Twins”

Agnieszka Smoczyńska to jedna z najciekawszych reżyserek polskiego kina. Jej debiutanckie „Córki dancingu” zdobyły kilkadziesiąt nagród na świecie, m.in. w Porto, Sofii, Montrealu, Wilnie i na Festiwalu Filmowym w Sundance, gdzie film otrzymał Nagrodę Specjalną za „unikalną wizję i design”. Jej drugi film fabularny „Fuga” miał premierę w Cannes w ramach prestiżowej sekcji Critics’ Week. Jej najnowszy film zdobył w tym roku Złote Lwy 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

„Silent Twins” to film oparty na prawdziwej historii June i Jennifer Gibons, czarnoskórych bliźniaczek dorastających w Walii w latach 70., które w odpowiedzi na dyskryminację przestają komunikować się ze światem. Reżyserka pokazuje skomplikowane relacje między dziewczynkami (a później młodymi kobietami), rozpięte pomiędzy miłością, wzajemnym uzależnieniem, na nienawiści kończąc.

Po raz kolejny Agnieszka Smoczyńska skupia się w swoim filmie na życiu wewnętrznym bohaterów. Z reżyserką spotykamy się w warszawskim kinie Muranów, tuż przed przedpremierowym pokazem filmu. Rozmawiamy o tym, co poruszyło ją w historii June i Jennifer, a także kreacjach aktorskich, jakie na ekranie stworzyły Letitia Wright i Tamara Lawrance.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Zdjęcia: materiały promocyjne / Gutek Film

Złote Lwy dla „Silent Twins” – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Anna Karna

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera