Młodzieżowa i międzynarodowa I, CULTURE Orchestra – Olga Przybył, Naum Gorbuleac

I, CULTURE Orchestra w Filharmonii Narodowej w Warszawie

Co się wydarzy, jeśli zbierzemy najlepszych młodych muzyków ze wschodniej Europy i zachodniej Azji? Powstanie I, CULTURE Orchestra! To zespół, który nie tylko łączy Polskę z krajami Partnerstwa Wschodniego, ale przede wszystkim spaja różne muzyczne wrażliwości. I choć muzycy grają wspólnie tylko przez kilka tygodni w roku, występują w największych salach koncertowych. O orkiestrze opowiedzieli mi Olga Przybył i Naum Gorbuleac. 

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Pracują bardzo ciężko – próby mają dwa razy dziennie, a każda trwa kilka godzin. Wszystko po to, żeby wypracować wspólne brzmienie, poznać muzykę mniej znanych kompozytorów i jak najlepiej zaprezentować ją na całym świecie. I, CULTURE Orchestra wymaga sporo poświęceń, ale może też być trampoliną do dalszej kariery. Posłuchajcie, co w tym odcinku podcastu mówią o niej młodzi muzycy z Polski i Mołdawii.

I, CULTURE Orchestra

I, CULTURE Orchestra powstała w 2011 roku z inicjatywy Instytutu Adama Mickiewicza, z okazji polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. To orkiestra młodzieżowa, w której skład wchodzą muzycy z Polski, Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Do zespołu trafiają po corocznych przesłuchaniach, a bycia członkiem orkiestry uczą się od najlepszych – każda sekcja ma swojego tutora, a orkiestrę prowadzą znani na całym świecie dyrygenci.

Zawartość odcinka

Z tego odcinka dowiecie się między innymi:

  • jak można dołączyć do I, CULTURE Orchestra,
  • jakie korzyści młodzi muzycy mają z udziału w tym projekcie,
  • czy Awet Terterian i Stanisław Moniuszko pochodzą z jednego świata.

I, CULTURE Orchestra zagrała w Warszawie podczas II Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE, organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Dużo mówiliśmy o nim w Audycjach Kulturalnych. Być może zainteresują Was odcinki Muzyka musi od razu wywoływać emocje (z Davidem Krakauerem) lub Muzyczna opowieść o cierpieniu i zagładzie (z Mathew Rosenblumem). Na naszym fanpage’u na Facebooku możecie też obejrzeć klipy z festiwalu.

 

Fot. Alicja Szulc

Młodzieżowa-i-międzynarodowa-I-CULTURE-Orchestra-Olga-Przybył-Naum-Gorbuleac – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Zapisz się do Newslettera