Holoubek. Trzeba mieć pogląd na świat

Gustaw Holoubek to jeden z najwybitniejszych polskich aktorów drugiej połowy XX wieku. Reżyser, dyrektor teatrów, pedagog, działacz społeczny i polityk. Jedna z najznakomitszych postaci polskiego kina. Wykreował trzysta ról – przede wszystkim teatralnych, w tym także dla Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji. W 2023 roku minęła 100. rocznica urodzin artysty.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Z okazji jubileuszu urodzin aktora Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie przygotowały wystawę „Holoubek. Trzeba mieć pogląd na świat”. Na ekspozycji można zobaczyć 69 zdjęć dokumentujących najważniejsze role teatralne Gustawa Holoubka, cztery fragmenty spektakli, a także usłyszeć wielką improwizację z III części „Dziadów” nagraną w 1967 roku w Teatrze Narodowym w Warszawie.

Gościem Audycji Kulturalnych jest kurator ekspozycji – Michał Smolis. Kolejne fotografie są punktem wyjścia do rozważań o pięciu dekadach teatralnej drogi Gustawa Holoubka, która rozpoczęła się pod koniec lat 40. XX wieku.

Przez pierwsze dziesięć lat kariery Gustaw Holoubek grał role charakterystyczne, by po przyjeździe do Warszawy zmienić swoje aktorstwo. Michał Smolis opowiada o przemianie aktora, która doprowadziła artystę do postaci Gustawa–Konrada i wielkiej improwizacji – nie tylko punktu zwrotnego w karierze samego artysty, ale także jednego z najważniejszych momentów w całej historii polskiego teatru.

Z gościem Audycji Kulturalnych wybieramy najistotniejsze Holoubkowskie role kolejnych dekad, rozmawiamy również o trudnych latach 80. i o tym, co oznaczało dla tego wybitnego aktora mieć swój pogląd na świat.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Holoubek. Trzeba mieć pogląd na świat – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Anna Karna

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera