Jerzy Śladkowski o „Gorzkiej miłości”

Dwóch mężczyzn w średnim wieku siedzi przy stole zastawionym wódką i winogronami. Mężczyźni patrzą się z uwagą na coś, znajdującego się poza kadrem. Za nimi znajdują się szklane drzwi, przez które widać długi, wąski korytarz.

To historia o nieustannym poszukiwaniu miłości, ale bez patosu – tak najprościej można byłoby opisać najnowszy film Jerzego Śladkowskiego. „Gorzka miłość” to opowieść o rejsie po Wołdze, ale również o uczestnikach wycieczki, którzy miewają swoje wzloty i upadki. Dokument został uhonorowany nagrodą „Cierpliwe oko” imienia Kazimierza Karabasza ufundowaną przez Narodowe Centrum Kultury podczas tegorocznego Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Jerzy Śladkowski zdradza nam jak nawiązać kontakt z bohaterami i jak zdobyć ich zaufanie. Nasz rozmówca podkreśla, że nie jest filmowcem z wykształcenia i udowadnia, że do realizacji filmów potrzebne jest wyczucie i umiejętność opowiadania historii. Nie ma jednak historii bez bohaterów, dlatego kluczowe jest znalezienie osób o otwartym sercu. Reżyser twierdzi, że można je znaleźć tylko w Rosji. To właśnie w tym kraju dzieje się akcja „Gorzkiej miłości”.

Film zdobył nagrodę „Cierpliwe oko” imienia Kazimierza Karabasza ex-aequo z dokumentem „Odmienne stany świadomości” Piotra Stasika. Rozmowa z reżyserem już jutro!

A więcej o Festiwalu Mediów Człowiek w Zagrożeniu na stronie internetowej wydarzenia.

Jerzy Śladkowski o „Gorzkiej miłości” – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Katarzyna Oklińska

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera