Fotografia jest wszędzie

13 czerwca rusza 23. odsłona Fotofestiwalu – Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi, jednego z pierwszych wydarzeń fotograficznych w Polsce. W programie znalazło się blisko trzydzieści wystaw i kilkadziesiąt wydarzeń towarzyszących, w tym wystawa przygotowana z myślą o dzieciach, o której rozmawiamy z Katarzyną Sagatowską.

Czy wyobrażają sobie Państwo świat bez fotografii? Jak wielu rzeczy nie moglibyśmy się bez niej dowiedzieć? O fotografii jako narzędziu – pomocnym, ale i niosącym pewne zagrożenia – opowiada jedna z wystaw, przygotowana z myślą o dzieciach w wieku 7-12 lat. „Chodziło nam o to, żeby poprzez fotografię opowiadać o świecie i pomagać naszym odbiorcom krytycznie patrzeć na świat” – mówi w podcaście jedna z kuratorek wystawy pt. „Fotografia jest wszędzie”.

Z Katarzyną Sagatowską rozmawiamy także o sztucznej inteligencji i braku zaufania wobec materiałów wizualnych. W ramach Fotofestiwalu temat ten porusza wystawa indywidualna Weroniki Gęsickiej. Jej cykl „Encyklopedia”, zainspirowany fałszywymi hasłami z encyklopedii, słowników i leksykonów, będzie premierowo prezentowany w Łodzi. W podcaście usłyszą też Państwo o idei uwalniania, towarzyszącej części tegorocznych wydarzeń, m.in. wystawie Michaliny Kacperak pt. „Soft Spot”.

Fotofestiwal trwa od 13 do 23 czerwca 2024 roku.

Zdjęcia dzięki uprzejmości organizatorów.

fot. Ireneusz Walędzik – Skakun Królewski

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera