Dziedzictwo Stanisława Lema – rozmowa z Wojciechem Zemkiem

Czołowy przedstawiciel polskiej fantastyki naukowej, literacki geniusz, filozof – Stanisław Lem. W „Kongresie futurologicznym” napisał: „Marzenia zawsze zwyciężają rzeczywistość, gdy im na to pozwolić”. Marzenie o roku Lema się spełnia, a dorobek pisarza jest obecny w wielu dziedzinach kultury.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Wydarzenia związane z twórczością autora odbywają się w całej Polsce, za granicą, a także w przestrzeni online. O dziedzictwie Stanisława Lema opowiada gość dzisiejszego odcinka – Wojciech Zemek, sekretarz pisarza, obecnie zarządzający jego prawami autorskimi.

Narodowe Centrum Kultury włącza się w obchody roku Lema m.in. poprzez cykl muzycznych spotkań na Dziedzińcu Kultury, odbywający się pod hasłem „Lemisja”. Na dziedzińcu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu występują artyści zainspirowani twórczością Stanisława Lema. W przestrzeni internetowej można oglądać wystawę „Lem”, przedstawiającą prace inspirowane twórczością autora „Solaris”. Od 9 września ekspozycja znajdzie się także przed Kordegardą. Galerią Narodowego Centrum Kultury. Stanisław Lem jest też jednym z bohaterów muralu na warszawskiej „Patelni”.

Na zdjęciu Stanisław Lem fot. Tomasz Lem, www.roklema.pl

Dziedzictwo Stanisława Lema – rozmowa z Wojciechem Zemkiem – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Natalia Ryba

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera