Fajans wiecznie żywy. Druga edycja niezwykłego festiwalu we Włocławku

Fajans był produkowany we Włocławku nieprzerwanie przez niemal 120 lat. Choć Włocławskie Zakłady Ceramiki Stołowej upadły w 1991 r., to sentyment do charakterystycznych wyrobów, również wśród młodszych mieszkańców regionu, nie przemija. Świadczy o tym chociażby Włocławski Fajans Festiwal, który odbędzie się w dniach 8-9 października.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Charakterystyczny fajans, ozdabiany kobaltowymi i brązowymi kwiatami, bił rekordy popularności zwłaszcza w okresie PRL. Niemal w każdym gospodarstwie domowym można było znaleźć nie tylko zastawę stołową pochodzącą z Włocławka, ale także żyrandole czy inne przedmioty codziennego użytku. Co więcej, niektóre wnętrza były dekorowane w sposób inspirowany fajansem. Warto podkreślić, że w zakładzie produkującym ceramikę, pracowali uznani artyści tacy jak: Elżbieta Piwek-Białoborska, Wit Płażewski czy Jan Sowiński.

Więcej o polskim wzornictwie dowiedzą się Państwo, słuchając cyklu „Dizajn w formie”.

Po upadku zakładu w latach 90., fajans odszedł w chwilowe zapomnienie, by dziś wrócić do łask. Oryginalne wyroby są wydobywane z babcinych kredensów i rozchwytywane przez kolekcjonerów. Przybywa także gadżetów inspirowanych „włocławkami”: wśród nich można wymienić biżuterię, specjalnie projektowaną odzież, a nawet parasole.

Ukłonem w stronę tradycji jest odbywający się po raz drugi „Włocławki Fajans Festiwal”. Zaplanowane dla gości atrakcje pokazują, że ceramika fajansowa wciąż inspiruje: oprócz wystaw w lokalnej Galerii Sztuki Współczesnej czy Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, zorganizowane będą warsztaty malowania fajansowych wzorów, a charakterystyczna zastawa powróci do włocławskich restauracji.

Więcej o tradycji związanej z fajansem, a także festiwalu, opowiada Lidia Piechocka-Witczak – dyrektorka Centrum Kultury Browar B.

Zdjęcia dzięki uprzejmości CK Browar B.

Fajans wiecznie żywy. Druga edycja niezwykłego festiwalu we Włocławku – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dołącz do rozmowy

1 komentarz

  1. Włocławek słynął przez dekady z fajansu i dziś naradza się nowa moda na włocławskie fajanse.
    Nie tylko na wyroby użytkowe, ale również nowo powstająca biżuteria fajansowa, która cieszy się coraz większa popularnością dzięki ręcznemu wykonaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera