Fajans był produkowany we Włocławku nieprzerwanie przez niemal 120 lat. Choć Włocławskie Zakłady Ceramiki Stołowej upadły w 1991 r., to sentyment do charakterystycznych wyrobów, również wśród młodszych mieszkańców regionu, nie przemija. Świadczy o tym chociażby Włocławski Fajans Festiwal, który odbędzie się w dniach 8-9 października.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Charakterystyczny fajans, ozdabiany kobaltowymi i brązowymi kwiatami, bił rekordy popularności zwłaszcza w okresie PRL. Niemal w każdym gospodarstwie domowym można było znaleźć nie tylko zastawę stołową pochodzącą z Włocławka, ale także żyrandole czy inne przedmioty codziennego użytku. Co więcej, niektóre wnętrza były dekorowane w sposób inspirowany fajansem. Warto podkreślić, że w zakładzie produkującym ceramikę, pracowali uznani artyści tacy jak: Elżbieta Piwek-Białoborska, Wit Płażewski czy Jan Sowiński.
Więcej o polskim wzornictwie dowiedzą się Państwo, słuchając cyklu „Dizajn w formie”.
Po upadku zakładu w latach 90., fajans odszedł w chwilowe zapomnienie, by dziś wrócić do łask. Oryginalne wyroby są wydobywane z babcinych kredensów i rozchwytywane przez kolekcjonerów. Przybywa także gadżetów inspirowanych „włocławkami”: wśród nich można wymienić biżuterię, specjalnie projektowaną odzież, a nawet parasole.
Ukłonem w stronę tradycji jest odbywający się po raz drugi „Włocławki Fajans Festiwal”. Zaplanowane dla gości atrakcje pokazują, że ceramika fajansowa wciąż inspiruje: oprócz wystaw w lokalnej Galerii Sztuki Współczesnej czy Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, zorganizowane będą warsztaty malowania fajansowych wzorów, a charakterystyczna zastawa powróci do włocławskich restauracji.
Więcej o tradycji związanej z fajansem, a także festiwalu, opowiada Lidia Piechocka-Witczak – dyrektorka Centrum Kultury Browar B.
Zdjęcia dzięki uprzejmości CK Browar B.
Fajans wiecznie żywy. Druga edycja niezwykłego festiwalu we Włocławku – transkrypcja podcastu
Włocławek słynął przez dekady z fajansu i dziś naradza się nowa moda na włocławskie fajanse.
Nie tylko na wyroby użytkowe, ale również nowo powstająca biżuteria fajansowa, która cieszy się coraz większa popularnością dzięki ręcznemu wykonaniu.