Narodowa Orkiestra Dęta – tego jeszcze nie było!

To przełomowy moment w historii polskiej muzyki. Po raz pierwszy, w kraju nad Wisłą powstała symfoniczna orkiestra dęta. Na mapie rodzimej kultury muzycznej do tej pory nie istniała ani jedna orkiestra z tak rozbudowaną sekcją instrumentów dętych drewnianych i blaszanych w ujęciu koncertowym. Ta orkiestra to zatem dęta filharmonia.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Gościem Audycji Kulturalnych jest pomysłodawca, dyrektor i dyrygent Narodowej Orkiestry Dętej – Mariusz Dziubek.

Z maestro rozmawiamy m.in o specjalnie pisanych przez Krzysztofa Pendereckiego utworach, dedykowanych symfonicznym orkiestrom dętym, które nigdy nie były w Polsce grane, a które dziś premierowo brzmią w wykonaniu Narodowej Orkiestry Dętej. Mariusz Dziubek sięga po wielkie utwory klasyków, jak Bolero Mauricea Ravela, Uwerturę do Zemsty Nietoperza Johana Strausa syna czy Planety Gustawa Holsta, nadając im zupełnie nowe, zaskakujące brzmienie, uzykane dzięki 70 instrumentom dętym!

Rozmawiamy także o pierwszej trasie koncertowej NOD, która odbyła się w sezonie 2021/2022 w kilkunastu salach filharmonicznych w Polsce, a także o zupełnie nowej twarzy orkiestry – fuzji brzenia dętej filharmoni z hip-hopem, czyli Windrap Orchestra!

W audycji usłyszą Państwo prapremierowo fragmenty koncertu Narodowej Orkiestry Dętej, który odbył się 24 maja 2022 roku w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. To fragmenty utworów: „Bolero“ Maurice’a Ravela, „Planeta Mars“ Gustava Holsta, „Uwertura Pitsburska“ Krzysztofa Pendereckiego i „Błękitna rapsodia“ George‘a Gershwina.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

fot. Sylwester Palimąka

Narodowa Orkiestra Dęta – tego jeszcze nie było! – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Anna Karna

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera