Z okazji 75-lecia istnienia Wydziału Konserwacji i Rejestracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie, w gmachu uczelni można oglądać wystawę „Sztuka na zawsze…?”, przybliżającą niezwykłą pracę konserwatorów – pracujących w różnych warunkach, przy różnych obiektach, w różnych miejscach na Ziemi. Łączy ich czas jaki poświęcają na odnawianie obiektów oraz ogromna wiedza związana nie tylko ze światem sztuki.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Jubileuszowa wystawa to szansa by poznać tajniki zawodu konserwatora od A do Z i dosłownie zajrzeć za kulisy jego pracy. W kilku salach na dwóch poziomach możemy oglądać nie tylko dzieła „przed i po”, ale także w trakcie konserwacji, na wszystkich etapach działań. Odkrywamy narzędzia, które pomagają w konserwacji i renowacji – w specjalnej gablocie zestawiono ze sobą barwniki i materiały, których używano dawniej i dziś.
Więcej o konserwacji rzeźb możecie dowiedzieć się słuchając rozmowy z Ewą Parandowską.
Autorzy wystawy, czyli zespół dydaktyczny oraz studenci, zwrócili uwagę na to że wyzwania, które stoją przed konserwatorami nigdy się nie kończą. Świetnym przykładem są dzieła sztuki współczesnej: jedna z prac Marka Kijewskiego, składająca się na wystawę „Drżę więc cały, gdy mogę Was ozłocić” została stworzona przy użyciu… bezików cukierniczych. Konserwatorzy musieli znaleźć sposób by je zabezpieczyć, a także dokupili nowe – z tej samej cukierni co autor. Powoli renowacji wymaga także przestrzeń miejska czyli na przykład murale.
Niezwykłą atrakcją wystawy jest sala interaktywna, gdzie możemy obserwować studentów konserwacji przy pracy: na naszych oczach odnawiają dawne ikony, a tuż obok wystawiono mikroskopy przez które każdy może spojrzeć na materiały badane na wydziale.
O wystawie i pracy konserwatorów, opowiedziała w Audycjach Kulturalnych NCK prof. Monika Jadzińska, dziekan Wydziału Konserwacji i Rejestracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie.
Zdjęcia dzięki uprzejmości ASP w Warszawie.
Dodaj komentarz