Poszukiwanie kształtów doskonałych. Ceramika Henryka Luli w Zachęcie

Na największej dotąd wystawie prac prof. Henryka Luli można zobaczyć ponad 100 obiektów ceramicznych. To prace ukazujące pełen przekrój twórczości artysty – najstarsze pochodzą z początku lat 60. XX wieku.

W Audycjach Kulturalnych rozmawiamy z kuratorką wystawy – dr hab. Katarzyną Jóźwiak-Moskal. Jak mówi nasza rozmówczyni, profesor „pracuje z dużym zaangażowaniem, które przejawia się w tym, że jeżeli już się do czegoś bierze, to robi to najlepiej, jak tylko to możliwe”. Dowodem doskonałego opanowania warsztatu jest m.in. rekonstrukcja kafli wielkiego pieca z gdańskiego Dworu Artysta. To właśnie prof. Henryk Lula odtworzył 40% pokrywających go kafli z okresu renesansu. Na ekspozycji prezentowanej w Zachęcie poświęcono temu zagadnieniu oddzielną salę.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy o pięknie zaklętym w proporcjach, trudnościach związanych ze sztuką ceramiki i poczuciu wyciszenia, które może ona dostarczyć oglądającym. Wystawa „Henryk Lula. Ceramika. Sztuka materii” jest prezentowana w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki do 19 maja 2024 roku.

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera