Kiedy Zamek w Malborku przestał pełnić funkcję siedziby wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego, przez następne 315 lat służył jako rezydencja polskich królów. Po pierwszym rozbiorze Polski rozpoczął się okres, który przyniósł mu zniszczenie, ale także odbudowę. Opowiada o tym aktualna wystawa Muzeum Zamkowego w Malborku.
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
„Dużo jest w tej skomplikowanej historii momentów, kiedy mamy do czynienia z uproszczeniami, stereotypami albo zwyczajnie z niewiedzą” – mówi w podcaście dr hab. Janusz Trupinda, dyrektor muzeum. Dzieje zamku pod panowaniem pruskim pozostawały słabo poznane. Zmienia to jednak wystawa „Zatem Najświętsza Maria Panna musi oglądać swoją sprofanowaną siedzibę” – Malbork między polityką a sacrum (1772-1856), którą można oglądać do 30 grudnia 2022 roku.
To czas, w którym zamek stracił oryginalną postać. Decyzją administracji pruskiej, miał stać się terenem koszar wojskowych i magazynów. Na szczęście jego gotycka architektura zauroczyła młodych romantyków, którzy oczarowani jej pięknem, zaczęli protestować przeciwko niszczeniu kompleksu. Powstały rysunki i grafiki ilustrujące piękno budowli, w Berlinie zorganizowano wystawę na ten temat. Malbork miał stać się „pruskim Westminsterem”, co uchroniło go przed całkowitym zniszczeniem. Rozpoczęła się odbudowa kompleksu. Historię przemian budowlanych zamku malborskiego ukazują eksponaty prezentowane na wystawie. Więcej usłyszą Państwo w podcaście.
Muzeum Zamkowe w Malborku bierze udział w projekcie Darmowy Listopad w rezydencjach królewskich, realizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przez cały miesiąc zwiedzanie muzeum i jego oddziałów w Sztumie i Kwidzynie odbywać się będzie na podstawie bezpłatnych biletów wstępu, które należy pobrać w kasie lub online.
Zdjęcia dzięki uprzejmości Muzeum Zamkowego w Malborku.
Zniszczenie i odbudowa. Burzliwa historia Zamku w Malborku – transkrypcja podcastu