Kwartet smyczkowy V4 na Festiwalu Eufonie

Czterech wykonawców związanych z państwami Grupy Wyszehradzkiej oraz repertuar ukazujący brzmienie Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Tego możemy spodziewać się po koncercie kwartetu smyczkowego V4, o którym rozmawiamy z wiolonczelistą Bartoszem Koziakiem.

„Cała myśl powstania kwartetu sięga mojego pierwszego spotkania z Mirandą Liu” – opowiada w podcaście artysta. Do polskiego wiolonczelisty i amerykańsko-węgierskiej skrzypaczki dołączyli jeszcze Daniel Rumler (II skrzypce) i Tomáš Krejbich (altówka). Tak powstał kwartet V4, który 25 listopada w Sali Koncertowej Nowej Miodowej zagra koncert w ramach Festiwalu Eufonie.

Usłyszymy m.in. jedną z czterech kompozycji zamówionych przez zespół u współczesnych kompozytorów. To III Kwartet smyczkowy „Hommage à Mednyánszky” Iris Szeghy, która będzie gościem honorowym festiwalu. Artyści zagrają również Kwartet smyczkowy nr 2 Des-dur op. 15 Ernő Dohnányi’ego oraz cykl miniatur Erwina Schulhoffa. Tego wieczoru usłyszymy także Kwartet smyczkowy Witolda Lutosławskiego, który – jak mówi Bartosz Koziak – łamie kwartetowość i mimo upływu lat ciągle brzmi nowocześnie. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej jest organizowany przez Narodowe Centrum Kultury ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pełny program znajdą Państwo na stronie: https://www.eufonie.pl/program/

fot. Kata Nemeth.

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera