Morowe dziewice, utopce czy wielkoludy to postaci, które spotykamy w wielu polskich legendach. Czają się w najróżniejszych miejscach: starych młynach, wokół zatrutych źródeł czy na rozstajach dróg. Ten magiczny krąg doczekał się literackiego przewodnika, który udowadnia, że rzeczywistość podań niczym nie ustępuje światom znanym z klasycznych powieści fantasy.
„Bestiariusz słowiański. Uniwersum” to kolejna książka z serii „Legendarz”. Prezentuje nowe i świeże spojrzenie na świat polskich legend i podań, znany z poprzednich części serii. W usystematyzowany sposób opisane zostały miejsca, które pojawiają się w większości legend. Nieco później pojawiają się charakterystyki niezwykłych bohaterów i barwnych złoczyńców, noszących oryginalne rodzaje broni oraz magiczne przedmioty o potężnej mocy.
Na kartach książki pojawiają się także fantastyczne istoty takie jak płanetniki czy utopce, które tworzą osobliwe cywilizacje z własną kulturą, sposobem życia, budownictwem i wierzeniami. Wszystko to razem składa się na skomplikowane, unikatowe, a jednocześnie bardzo swojskie uniwersum.
W Audycjach Kulturalnych rozmawialiśmy o legendach warszawskich oraz ich teatralnych adaptacjach: w Teatrze Lalka i Teatrze Capitol .
Poznawanie świata legend, to także szansa na spotkanie z rodzimą etnografią – legendy były bowiem przekazywane ustnie, w formie podań. Zaczęto je spisywać w XIX wieku.
O książce „Bestiariusz słowiański. Uniwersum” w Audycjach Kulturalnych opowiedział jej autor, Paweł Zych.
Zdjęcia: Wydawnictwo BoSz.