Nowa ekspozycja stała instytucji prezentuje obiekty stworzone w stylu, który rozwinął się w dwudziestoleciu międzywojennym. Na wystawie zobaczą Państwo przedmioty codziennego użytku, stroje z epoki, przykłady malarstwa, meble, a nawet… samochód!
Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.
Termin „art déco”, pochodzący od „art décoratif”, dotyczy dekoracyjności rozumianej jako estetyzacja wnętrz. Przedmioty stworzone w duchu nurtu charakteryzuje prostota, funkcjonalność, subtelność i geometryzacja formy. Choć styl wywodzi się z secesji, reprezentuje kontrastowe podejście do tworzenia. Związane z nim muzealia prezentuje nowa wystawa stała „Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco” w Muzeum Mazowieckim w Płocku. Kuratorami ekspozycji, na której znalazło się ponad 1800 obiektów, są Małgorzata Szadkowska, dr Michał Burdziński oraz Mariola Adamska.
W podcaście usłyszą Państwo m.in. o tym, jak dokonała się rewolucja w sposobie ubierania się kobiet. Zmiany społeczno-kulturowe ukształtowały wówczas nowe fasony, odpowiadające nowym potrzebom. Moda czerpała z malarstwa awangardowego, kubizmu, egzotyki czy fascynacji starożytnym Egiptem. O reprezentatywnych strojach z epoki opowiada w podcaście Małgorzata Szadkowska. Z rozmowy dowiedzą się Państwo z czego może wynikać niegasnąca popularność Tamary Łempickiej, której „styl jest kwintesencją art déco”. Zapraszamy do słuchania!
Zachęcamy do wysłuchania podcastu poświęconego nowym formom sztuki, jakie pojawiły się w dwudziestoleciu międzywojennym. Rozmowa z dr Katarzyną Nowakowską-Sito miała związek z premierą książki „Sztuka dwudziestolecia. Formy i konteksty”, wydanej przez Narodowe Centrum Kultury.
Widoki wystawy „Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art déco” dzięki uprzejmości Muzeum Mazowieckiego w Płocku.
Art déco w Muzeum Mazowieckim w Płocku – transkrypcja podcastu