Andrzej Zbrożek: od kolorowanek po znak graficzny rozpoznawalny na całym świecie.

Niezapomniane kredki „z misiem”, charakterystyczne znaki i etykiety – w tym roku mija 20 rocznica śmierci Andrzeja Zbrożka, jednego z najważniejszych polskich grafików i projektantów. Z tej okazji powstał album poświęcony twórczości artysty.

Choć Andrzej Zbrożek zawodowo zajmował się przede wszystkim projektowaniem graficznym, to studiował na wydziale malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zaczynał od ilustracji dziecięcych i kolorowanek – stąd właśnie można kojarzyć m.in. charakterystyczne, trójkątne choinki.

Przez wiele lat projektował materiały reklamowe, takie jak zapałczane etykiety czy papier do pakowania. Jego projekty można było znaleźć na produktach spożywczych (czekolady, konserwy), chemii domowej, alkoholach i wyrobach tytoniowych. Styl, który wypracował należał do najbardziej charakterystycznych w latach 60. XX w.

Często próbował swoich sił w konkursach na znak graficzny, organizowanych przez Związek Polskich Artystów Plastyków, konkurując z kolegą z czasów studenckich, Karolem Śliwką.

Rozmowy o pracach Karola Śliwki można wysłuchać tutaj.

Zbrożek jest autorem znaków m.in. Najwyższej Izby Kontroli czy Zakładów Mechanicznych „Ursus”. Jednak największą sławę przyniósł mu zaprojektowany wspólnie z Romanem Duszkiem, i funkcjonujący do dziś, znak PLL LOT.

Więcej o pracach Andrzeja Zbrożka, jego stylu oraz nieznanych projektach znalezionych w archiwum, opowie córka artysty Agnieszka Karolak oraz autor albumu i twórca facebookowej strony „Design of PRL” – Damian Krzysztof Dudek.

Zdjęcia: dzięki uprzejmości Damiana Krzysztofa Dudka

.

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera