„Powinniśmy mniej budować”. Jakub Szczęsny o projektowaniu i książce „Witaj w świecie bez architektów”

Architekci odpowiadają za nie więcej niż 10% światowej produkcji architektonicznej, rozumianej jako projektowanie budynków i nadzorowanie ich realizacji. Co z resztą? Bardzo często twórcami są przyszli mieszkańcy – bezimienni budowniczy, jak nazywa ich w swojej książce architekt Jakub Szczęsny.

Co stoi za potrzebą budowania? Na to pytanie znajdą Państwo odpowiedź w 21 opowieściach zawartych w książce „Witaj w świecie bez architektów” (wyd. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, 2021). Autor przytacza w nich idee, rozwiązania i konteksty, wokół których powstają budowle w różnych miejscach na świecie. Książka została napisana z myślą o nastoletnich odbiorcach, choć z powodzeniem może zainspirować również starszych czytelników do rozważań nad tym, czym w zasadzie jest architektura.

Z autorem słynnego Domu Kereta rozmawiamy także o dobrym projektowaniu. Jak patrzeć na przestrzeń? Jaka przyszłość czeka architekturę? Zapraszamy do słuchania.

„Powinniśmy mniej budować”. Jakub Szczęsny o projektowaniu i książce „Witaj w świecie bez architektów” – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera