Andrzej Wróblewski: podążający własną drogą, zmienny, inspirujący

Niemal 100 obrazów i szkiców autorstwa Andrzeja Wróblewskiego, nazywanego jednym z najwybitniejszych polskich artystów powojennych, można zobaczyć na wystawie w Muzeum Narodowym w Lublinie. Zostały zestawione z kilkudziesięcioma pracami twórców współczesnych, nawiązującymi do jego dzieł.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Wystawę „Wróblewski i po… Sztuka realizmu bezpośredniego” można oglądać w Muzeum Narodowym w Lublinie do 27 sierpnia 2023 r.

Artystyczna działalność Andrzeja Wróblewskiego (1927-1957) obejmuje zaledwie 11 lat – rozwijającą się karierę przerwała tragiczna śmierć w Tatrach, na drodze prowadzącej z Morskiego Oka do Zakopanego. Jego twórczość naznaczona jest nieustannymi poszukiwaniami. We wczesnych pracach widać silny wpływ kapizmu, z czasem jego prace stają się bardziej geometryczne, a przedstawiane na nich postaci – zdeformowane.

Więcej o artyście można dowiedzieć się podcastu nagranego przy okazji wystawy Wróblewskiego w Lublanie.

W twórczości Wróblewskiego można wyróżnić kilka kluczowych cykli. Najbardziej znanym jest cykl „Rozstrzelania”. To osiem płócien, których głównym tematem są wojenne egzekucje. Na jednym z nich pojawia się postać chłopca, co jest nawiązaniem do osobistych przeżyć Wróblewskiego. Jako czternastolatek był świadkiem śmierci ojca, który zmarł na atak serca podczas przeszukiwania mieszkania przez członków gestapo. Wśród innych cykli warto wymienić „Ukrzesłowienie”, w którym skupia się na trudach codzienności oraz serię kompozycji z sylwetką błękitnego szofera.

Wystawa „Wróblewski i po… Sztuka realizmu bezpośredniego” akcentuje duży wpływ, jaki Wróblewski miał na artystów kolejnych pokoleń. Można to zauważyć oglądając wybrane przez kuratorów prace m.in. Jerzego Nowosielskiego, Władysława Hasiora, Oskara Dawickiego czy Wilhelma Sasnala. Nie zabrakło także hołdu dla przyjaźni Wróblewskiego i Andrzeja Wajdy w postaci kadrów z filmu „Wszystko na sprzedaż”. To także szansa, by spojrzeć na twórczość Wróblewskiego przez pryzmat jego interpretatorów.

O wystawie opowiedział w Audycjach Kulturalnych jej główny kurator, profesor Marcin Lachowski z Muzeum Narodowego w Lublinie.

Zdjęcia: Muzeum Narodowe w Lublinie

Andrzej Wróblewski podążający własną drogą, zmienny, inspirujący – transkrypcja podcastu

 

 

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Aleksandra Galant

dziennikarka

Zapisz się do Newslettera