Mistrzowie mówią: Andrzej Mastalerz

„Nikt wcześniej tak nie pisał” – mówi Audycjom Kulturalnym Andrzej Mastalerz. W dwusetną rocznicę urodzin poety rozmawiamy o interpretowaniu jego poezji.

Transkrypcja podcastu do pobrania pod tekstem poniżej.

Cyprian Norwid jest szczególnym autorem. Jego oryginalna i wyprzedzająca swój czas twórczość nie została doceniona od razu. A jednak, jak podkreśla nasz rozmówca, Norwid „nie ulegał modom, towarzyszył mu upór i konsekwencja”. Co jest kluczem do dobrej aktorskiej interpretacji poezji jednego z literackich patronów roku? Dlaczego powinniśmy sięgać po wiersze? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Interpretacje wierszy Cypriana Norwida w wykonaniu Andrzeja Mastalerza są częścią organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury konkursu pt. „NORWID/ZA-PATRZENIA”, w ramach którego uczestnicy mają stworzyć film, stanowiący oprawę wizualną do wybranego utworu poety. Szczegóły konkursu znajdą Państwo na stronie: https://nck.pl/projekty-kulturalne/aktualnosci/konkurs-norwid-za-patrzenia.

Podczas tegorocznej odsłony festiwalu „Dwa Teatry” Andrzej Mastalerz otrzymał nagrodę za najlepszą rolę męską w spektaklu telewizyjnym za rolę Dimki w „Innym świecie”. To wyróżnienie trafiło ex equo również do Jana Englerta, z którym rozmawialiśmy o teatrze w jednym z naszych podcastów. Podczas festiwalu Andrzej Mastalerz otrzymał również nagrodę specjalną Związku Artystów Scen Polskich za rolę w sztuce radiowej „Pacierz. Nościerz”.

W audycji usłyszą Państwo utwory Cypriana Norwida zatytułowane „Czułość” oraz „Promethidion” (fragment) w interpretacji Andrzeja Mastalerza.

Fot. Portret Cypriana Norwida, ok. 1858 roku, polona.pl.

Andrzej Mastelarz o poezji Cypriana Norwida – transkrypcja podcastu

Audycje Kulturalne są projektem realizowanym przez Narodowe Centrum Kultury.

Inne odcinki z tej kategorii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Audycje Kulturalne

podcast Narodowego Centrum Kultury

Martyna Matwiejuk

sekretarz redakcji

Zapisz się do Newslettera